Francisco Tarrega Kimdir ?

'Biyografi' forumunda Sibel tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Francisco Tarega-Eixea 21 Kasım 1852 yılında , Villa-Realde(Castellonun yakınında-Valencia), Saint Pascha kilisesinin yanındaki bir evde doğmuştur. Babası Francisco Tarrega-Tirado ve annesi Antonia Eixea-Broch rahibe Claris kardeşlerin yanında hizmetkar olarak çalışıyorlardı.

  Ailesi çalışmak zorunda olduğu için, küçük Franciscoya bir bakıcı tutulmuştu.O dönemde, bir gün Francisco bakıcısının elinden kaçar ve koşarken bir sulama kanalına düşer .Bu küçük kaza gözlerinde ömür boyu kalıcı olacak hasara yol açar

  Babası Francisconun görme yeteneğini kaybedeceğini düşünür. Bununla beraber Francisco yu müzik derslerine yönlendirmek için Castellana'ya taşınırlar. En azından, kör olması halinde müzik sayesinde para kazanabilecektir. İlk müzik derslerini Eugine Ruiz adında kör bir müzisyenden alır. Başka bir kör müzisyen "El cego de la Marina" Manuel Gonzalez ona gitar dünyasını gösterir.

  Manuel Gonzalez, hayatını müzik icra ederek kazanıyordu ve dinleyicileri heyecanlandırmak için gerekli bütün bildiklerini Tarregaya öğretti.

  1862 yılında ünlü konsertist Julian Arcas Castellon da bu küçük çocuğu dinleme şansını yakaladı. Francisconun büyüleyici tekniğinden o kadar etkilendi ki babasına Franciscoyu müzik eğitimini geliştirmesi için Barcelonaya getirmesini söyledi.

  Bundan dolayı Tarrega Barcelonaya gitti. Ailesinin yanından ayrılan Tarrega, bir grup çingene genç müzisyene katılarak müzik okuluna gitmek yerine kafelerde barlarda çalmaya başladı. Babası, bunu duyduğu zaman Tarregayı geri getirmek için Barcelonaya gitti .

  Ailenin ekonomik durumu bozuk olduğu için Tarrega, ev bütçesine katkıda bulunuyordu. Çevre kasabalarda, bir kaç konserden sonra Burriana'nın kumarhanesinde piyanist olarak çalışmaya başladı. O dönemlerde, piyanistlik ile gitaristliği beraber sürdürüyordu. Zengin bir iş adamı Antonio Canesa Tarregaya müzik bilgisini Madriddeki İspanyol Müzik Konservatuarında geliştirmesi için maddi yardımda bulundu. Oraya vardığı zaman Sevillalı gitar yapımcısı Antonio Torres ile tanıştı ve ömür boyu kullanacağı Torres gitarını aldı.

  O yıllarda öğrencilik çok zordu. Piyano daha çok tercih edilen popüler bir enstruman olduğu için, gitar önceliğini ve de prestijini kaybetmişti. Bir konser enstrumanı olarak değil de, şarkıcılara eşlik enstrumanı olarak görülüyordu.

  İspanyol müzik konservatuarındaki hocası Arrieta, onun gitardaki kalitesini bir konser sırasında gördükten sonra Tarregaya sarılır ve şöyle der "Gitarın sana ihtiyacı var ve sen onun için doğmuşsun. "O andan itibaren Tarrega, piyano kariyerini bırakır ve kalben tercihi olan enstrumanına odaklanır.

  1880 yılının kışı sırasında Gitarist arkadaşı Luis de Soria nın Novelda (Alicante)şehrindeki konseri sırasında gelecekteki eşi Maria Rizo ile tanışır.

  Francisco Tarrega'nın şöhreti artar ve duygulu gitar çalması, dinleyicileri büyülemeye devam eder.1881 yılında Fransaya gider. Lyon da verdiği harika bir konserden sonra Pariste önemli kişilerle tanışır. Çeşitli tiyatro salonlarındaki konserlerden sonra İspanya Kraliçesi 2.İsabel için çalar ve turuna Londrada devam eder. Ordan Novelda şehrine döner ve Maria Rizo ile evlenir.

  Yeni ailesi ile Madride taşınır. İlk kızı Maria Josefa doğar ve kısa zaman sonra ölür. Bu üzücü olaydan sonra, önce Barcelonaya ve konserler nedeni ile bir çok farklı şehre taşınırlar. Tarreganın olgunluk döneminde sık sık konser turları olur. Perpignan(Fransa), Cadiz(İspanya), Nice(Fransa), Mallorca (İspanya), Paris Valencia......

  Valenciada zengin dul Conxa Martinez, Tarreganın sanatını koruması altına alır. Kendisine maddi yardım yaparak Sant Gerrasi(Barcelona)de kendisine bir ev verir. Tarrega birçok şaheserini burda besteler

  Granada'dan bir yolculuk dönüşünde "Recuerdos de la Alhambra yı besteler. Alhambra hatıraları ve Cezayir de olmak ona Danza Morayı bestelemek için gerekli olan ilhamı verir. Orada Saint Saens ile tanınışır. Daha sonra Sevilla'da "Estudios" etüdlerinin çoğunu yazar ve de yakın arkadaşı olan besteci Bretonaya en güzel eserlerinden biri olan "Capricho Arabe" Arap kapriçosunu ithaf eder.

  1902 yılında 50 yaşında olan Tarrega gitarından çıkan tondan memnun olmadığından bütün prestijini ortaya koyarak, tırnaksız daha yumuşak bir ton elde etmek için, tırnaklarını yok oluncaya kadar keser.

  Konserlerine Bilbao, Genevre,Milano,Naple ve Romada devam eder. Bütün yeteneklerini ve virtiözitesini değişik şehirlerde göstererek, arkadaşlarının ve hayranlarının sayısını artırır.

  Şöhret Tarreganın karakterinde en ufak değişikliğe yol açmaz. Bu sevgi dolu hassas adam, tüm arkadaşlarını, ekonomik durumlarını ayırt etmeksizin evine davet eder. Tarrega, çekingen bir insan olduğundan dolayı arkadaşları için düzenlediği konserlerini, büyük ve kalabalık konserlere tercih eder.

  Bu davranışı kazandığı paranın çoğunu harcamasına yol açar. Kardeşi Vicente bir çok defa Tarrega konserdeyken onun öğrencilerine ders vererek ona yardım etmiştir.

  Fakat Tarreganın şansızlığı, bu kadar da değildi. 1906 yılının Ocak ayında, vücudunun sol tarafına inen felç yüzünden yavaşça acı çekmeye başladı. Bu uzun hastalık aile ekonomisini ciddi şekilde sarstı. Bundan dolayı, bir çok arkadaşı Tarregaya yardım için, kendilerine Tarreganın yaptığı iyiliklerin karşılığı olarak, ayda bir "Tarrega hayranları" konserleri düzenlediler.

  Böylece Tarrega tekrar konserlere başlar. 1908de Castellona döner. 1909da ordan, Novelde ye Cullera ve Alcoi de bazı konserler verir. Ordan da, Valencia ya döner. Picanyada son eseri "Oremus"u 2 Aralıkta besteler. 3 Aralıkta fenalaşarak Barcelonaya döner. 15 Aralık 1909 sabahı gözlerini kapar ve hayata veda eder.