Fraktal Geometri nedir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 10 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


  1. Fraktal geometri

    Dünyadaki tüm matematiği anlamak için oluşturulan geometrinin insan vücudu ve onun çevresine uyarlanmış haline fraktal geometri denir. Fraktal geometri insan vücudundan, doğaya kadar evrenin müthiş işleyişini araştırır.

    Kendi vücudumuzdan bir örnek olarak nefes borumuzu ele alalım. Nefes borumuz iki bronş oluşturacak şekilde önce iki dala ayrılır bunu başlangıç şekli olarak kabul edelim. Bu iki dal kendi içinde başlangıç şekli görüntüsünü koruyarak yeniden ayrılır ve borucuklar kesecikler içinde de gittikçe boyutu küçülerek fakat hep başlangıç şekli görüntüsünü koruyarak devam eder. (Tıpkı fraktal ağacı örneğinde olduğu gibi.) Buradaki örneği dünyadaki birçok nesnede görmek mümkündür.

    İçiçe geçmiş kas lifleri ağaçların dalları aorttan kılcal damarlara kadar tüm kan damarları kasırga gibi şiddetli rüzgarlardan yerdeki yaprakları havalandıran hafif rüzgarlara kadar azalan hava akımlarının dizilimi uzaktan bakıldığında fark edilmeyen yakından bakıldığında ise insanı hayrete düşüren desenlerdeki kar taneleri hatta normal kalp atışı ritminin bile -kalp kaslarındaki sinir liflerinin- fraktal düzenine uygunluk göstermesi fraktal geometrinin ortaya koyduğu Yüce Allahın üstün yaratışının delillerinden yalnızca birkaçıdır.