Fotokopi Makinasının İcadı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 31 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Fotokopi makinası nezaman icad edildi
  Fotokopi makinasını kim icad etti
  Fotokopi makinasının icadı hakkında bilgi

  1903′te George C. Beidler Rektigraf adlı ilk fotokopi makinesini icat etti ama bu işlem aslında belgelerin baskısını yapmaktan ibaretti ve tutulmadı. 19038′de Carlson elektron fotoğrafçılığı adını verdiği yöntemi bulana dek belgeler elektrostatik olarak çoğaltılamıyordu.

  Carlson Amerikada yaşanan Büyük bunalımdan sonra işini kaybedinceye dek Bell Telephone Labratorieste araştırmacı mühendis olarak çalışıyordu. Bunun ardından önce patent avukatlığı yaptı sonra da New Yorktaki elektronik firması P.R. Mallory & Co.nun patent departmanında işe girdi; buradayken dikkatini patent işlerini hızlandırmak için bir kopya makinesi icat etmeye yoğunlaştırdı.

  New York Halk Kütüphanesinde araştırma yaparken Paul Selenyinin çeşitli maddelerin elektrik iletkenliğinin ışığa bağlı olarak değiştiğine dair ilkesini keşfetti. Selenyinin ilkesini kopyalamaya uyarladı ve bu değişken iletkenliği kopya edilecek belgenin sabit bir gölgesine dönüştürmek üzerine deneyler yaptı. 8 Eylül 1938′de elektron fotoğrafçılığı için patent başvurusunu yaptı ve ertesi ay bu süreci başarıyla uygulayarak yaptığı deneyin tarihini ve yerini cam bir levhadan mumlu kağıdın üzerine geçirdi: “10-22-39 Astoria Carlson 20 şirketin kapısını çaldıysa da buluşuyla ilgilenen çıkmadı; ama 1944′te Columbustaki Battelle Memorial Enstitüsü bir telif hakkı sözleşmesi altında fikri geliştirmek için çalışmasını kabul etti. Ronald M Schaffert bu süreci geliştirdi ve sonunda üretim hakları Haloid Corporationa satıldı; bu şirket Carlsonın buluşunun adını Xerography olarak değiştirdi.
   


Similar Threads: Fotokopi Makinasının
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Kimlik Fotokopisi Kullanırken Dikkat 25 Şubat 2009
Bunları biliyormusunuz Faks Makinasının İcadı 22 Ağustos 2010
Bunları biliyormusunuz Hesap Makinasının İcadı 21 Ağustos 2010