Fotokopi makinası nedir kim icat etmiştir

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 6 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


  1. Fotokopi makinası nedir kim icat etmiştir

    100 yıl önce bir belgenin çoğaltılabilmesi için ya fotoğrafının çekilmesi ya da her seferinde celle yazılması gerekiyordu. Bu iki yöntem de çok pahalı ve oldukça zaman alıcıydı. Bu şekilde belge kopyalamanın çok zor olduğunu gören Chester Carlson (Çestır Karlsın), kopyalamanın daha kolay yolunu bulmaya karar verdi ve insanoğlunun bilgi paylaşım şeklini değiştiren, gelmiş ve geçmiş en önemli buluşlarından biri kabul edilen fotokopi makinesiniicat etti.

    Fotokopi Makinesinin Çalışma Mekanizması: Fotokopi Makinelerinin çeşitli tipleri vardır.Eskiden yeniye doğru boyutları küçülürken becerileri artmış kullanımı kolaylaşmıştır.Bugün fotokopi makineleri renkli ve siyah beyaz olmak üzere iki gurupta incelenmektedir.Bizde bu makineleri renkli ve siyah- beyaz olmak üzere iki şekilde inceleyeceğiz.

    A.Renkli Fotokopi Makinesinin Çalışma Mekanizması: Bu çeşit fotokopi makineleri 1995 yılından sonra kullanılmaya başlanmıştır.Çalışması daha çok dijital olup görünüm olarak daha basittir.Çünkü asıl işi elektronik devreler yapmaktadır.

    17 Şubat 2006 tarihinde 100. doğum yılı kutlanan ve kopyalama teknolojisinin mucidi olan Chester Carlson, bu icadıyla dünyada bir devrim yarattı. Chester Carlson aynı zamanda şu an yıllık cirosu 112 milyar dolar olan döküman yönetimi pazarınında kurucusudur.