Fotoğrafçılık nasıl başlamıştır?

'Eğitim Merkezi' forumunda YAREN tarafından 16 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. Fotoğrafçılığın Tarihçesi
  Rönesans döneminde başvurulan perspektif kara kutunun bulunmasını sağladı.Böylece karanlık kutunun diğer tarafında görüntünün ters hali oluşuyordu.Daha sonra Danielo Barbaro adlı Venedikli karanlık kutunun deliğine bir merek yerleştirerek görüntüyü daha net bir şekilde görmeyi sağladı.Daha sonra karanlık kutunun diğer ucuna buzlu cam konularak görüntü dışarı yansıtıldı.

  1725 yılında Johann Heinrich Schulze nitrat ve gümüş sürülmüş kağıda bir şekil konulup güneşe bakınca şeklin görüntüsü oluşmuştur.

  1826 yılında Josep Nicephore Niepce ilk doğa fotoğrafını çeker.

  Louis Jacgues Manda Daguerra ilk daguerrotype oluşturdu. gümüş ile karıştırılmış bakır levha 1/16 oranında su ve nitrik asit eriğinde yıkanıp aeşte ısıttıktan sonra sulandırılmış nitrik asitle yıkanıyordu; levha iyot buharına tutulup makineye yerleştiriliyordu.Makineden çıkartılan levha 47,5°C ısıda civa bulunan bir kaba koyulana kadar hiçbir görüntü elde edilemiyordu.

  Daguerra bu sayede büyük ün kazanmıştır. Çünkü bu zamanın en iyi buluşlarındandı.Daha sonra prof.Joseph Petzval ışığı 16 kez daha fazla geçiren bir mercek buldu ve pozlama süresi kısaldı.
  William Henry Fox Talbot ışığa karşı duyarlı kağıt yaptı.Ama negatifler yetersizdi ve çok kısa bir zamanda kararıyordu.İlk defa Tablot'un buluşu için fotoğraf kelimesini kullanan John Herschel oldu.

  Daha sonra negatifleri pozitive çevirmeyi başardı. Tablot' un sisteminde gümüş nitrat ile birlikte potosyum eğriği de vardı.Bu ışığa karşı daha fazla duyarlı olmasını sağladı.Hurter ve Driffield yaptıkları yenilik zaman ve ısı yönetimini kullanmak oldu.

  1880 de yeni bir duyakat yapıldı ve buna pankromatik denildi.Abney Hidrokinon bunu fotoğraf banyo ederken kullandı.

  Merceklerde de yeni astiğmat mercekler kullanılmaya başlandı.Fotoğrafçılıkta en büyük gelişme merceklerde oldu,merceklerin gelişmesiyle neredeyse gözle görülebilen herşeyin fotoğrafı çekilebiliyordu.

  Negatiflerde rahatça kullanılabilecek ve gözden çıkarılabilecek kadar ucuzladı.


  FOTOĞRAFÇILIĞIN BURJUVA SINIFINA ETKİSİ

  Fotoğrafçılığın ilerlemesi Avrupa'da sınıf ayrımını kaldırmada büyük bir etken yaratmıştır.Burjuva sınıfının ünlü ressamlara yaptırdığı pahalı resimlerle boy gösterirken,fotoğraf makinasının bulunmasıyla orta sınıfın en büyük eğlencesi ve gösterişi haline gelmiştir.Burjuva sınıfının yaptırdığı pahalı resimler orta sınıfın kullandığı fotoğrafçılıkla neredeyse çöküş yaşamıştır.Buda Avrupa'da sınıfların birbiri içine girmesiyle sonuçlanmıştır.
  Alıntı