Fosforik asit nedir?

'Ders notları' forumunda Sibel tarafından 9 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Fosforik asit nedir?

  Fosforik asit, fosfor, oksijen, hidrojen atomlarından oluşur. Saf hali 42oC erime noktasına sahip olan kristal bir katı halinde olup, daha düşük konsantrasyon formlarında renksiz, şurup kıvamında bir sıvı halini almaktadır.
  Endüstride kullanılan türü kalsiyum fosfat kaya parçalarının sülfürik asitle ısıtılmasıyla elde edilir. Hidrojen iyonlarının biri, ikisi veya tüm üçünün diğer pozitif iyonlarla yer değiştirmesiyle ortofosfat tuzlar meydana gelmektedir.
  Asitli ortamlarda fungi ve bakteri gibi mikroorganizmalar büyüyemediği için; fosforik asit, koruyucu olarak da kullanılır. Fosforik asit ve tuzları (sodyum, potasyum, kalsiyum) düşük maliyelerine rağmen en düşük pH'a ve en kuvvetli etkiye sahip asitliği düzenleyicilerden biridir.
  Kolalı içecek sektöründeki yoğun kullanımı sayesinde, gıda sektöründe en çok kullanılan asitliği düzenleyici ürünlerden bir tanesidir. Fosforik asitin sahip olduğu sert ve keskin tat, kolalı içeceklere özgü aromayı oluşturmaktadır. Kolalı içeceklerdeki asitliği de fosforik asit sağlamaktadır.
  Bu asit aynı zamanda hoş ve ferahlatıcı bir tat hissi verir. Diğer asitler de benzer hisleri verir, fakat fosforik asit daha ucuz ve kolay elde edilebilir olduğu için, daha yaygın kullanılma sahiptir.

  Fosforik asidin başlıca kullanım alanları:

  Kola gibi yumuşak içeceklerin asitlendirilmesi

  İmitasyon jölelerin üretilmesinde pH kontrolü

  Maya üretiminde besiyer bileşeni

  Seçili işlenmiş gıda ürünlerinde bakteri gelişiminin kontrolü

  Kireçleme sonrası şeker özsularının berraklaştırılmasında çökeltici ajan

  Dişçilik ve ortadontide diş yüzeyini temizlenmesi

  Böcek ilacı üretilmesi

  Çiçekçilikte çözeltilerin pH'ının düşürülmesi

  Fosfat tuzlarının üretilmesi

  Deride tabaklama ve parlatma aşamaları

  Çelik endüstrisinde yüzeyin paslanmaya karşı koruması

  Yağ sanayisinde istenmeyen katalizörlerin temizlenmesinde

  Bu asit ve tuzlarının gıda endüstrisinde daha pek çok kullanım amaçları vardır. Kabartma tozlarında asit düzenleyici, peynir sektöründe eritme amacıyla, çeşirli gıdalarda su bağlama amacıyla da kullanılır.