Forum tipleri..

'Eğlence' forumunda Cagla tarafından 15 Eylül 2008 tarihinde açılan konu
 1. Öğreten Adamlar:
  Misyon sahibi arkadaşlardır. Herşeyi bilirler ve sormasanız bile öğretirler. Kendilerine iman farz, şükran vaciptir. Mesih kompleksinden müzdariptirler, kurtarılmak istememenizi idrak edemezler. Yeterli ilgi ve alakayı göstermezseniz küserler. Soru sordukları görülmemiştir.
  En sık kullandıkları sözler: "-meli" "-malı" "ben" "ben demiştim"
  Avantajları: Bir sürü şey öğrenirsiniz.
  Dezavantajları: Bazen çekilmezler. İnsani kompleks sahibi yapma tehlikeleri vardır.
  İlacı: Tedavisi yoktur. Durumu ağırlaştırmak istemiyorsanız, karşı çıkmayın; daha beter olur. Yapabiliyorsanız, çekirge kadrosunun dolu olmasını sağlayıp gözüne batmamak iyi bir yoldur."Yardım edin" ciler:
  Kendi aralarında ikiye ayrılırlar.
  Birinci gruba genellikle bilişim forumlarında rastlanır. Forum sakinlerini arama motoru yerine kullanırlar. Takıldıkları konuyu araştırmak yerine sorup hazır cevap almayı tercih ederler.
  İstediği cevabı vermezseniz bozulurlar.
  En sık kullandıkları sözler: “imdattt” “nolur yardımm” “ abi ben mailimi versem de şu kodu oraya yollasan”
  Avantajları: Bilinen hiçbir avantajları yoktur.

  İkinci grup daha vahimdir. Yardım istenen konu genellikle aşk-meşk muhabbetidir. “Sizce sevgilim beni aldatıyor mu?” “Erkekler niçin böyle?” “İntihar etmeyi düşünüyorum” “Her aradığımda telefonu suratıma kapatıyor, sizce sevgilim naz mı yapıyor?” gibi temaları vardır. Bu temalar onlar için hayatidir, dalga geçerseniz çok kırılırlar.
  En sık kullandıkları sözler: “onu çok seviyorum” “bana bir çare söyleyin” “kalbim acıyor”
  Avantajları: Halinize şükrettirirler.
  Dezavantajları: Karşı konulamaz dalga geçme isteği ve akabinde vicdan azabı yaratırlar.
  İlacı: Bir "sevgi insanı" ve "öğreten adam" kombinasyonu gayet iyi gelir.


  Sevgi insanları:
  Forum şairleri kadar sık görülen tiplerdir, zaten genellikle bunyelerinde ikisini birlikte barindirirlar. Sevgide sinir tanimazlar. Börtüyü, böceği, insani, kanapeyi, güneş ışığını, cocuklari, telefon sarjörünü filan ayrim yapmaksizin severler. Sevgileri yüreklerinden kopar, enginlere sigmaz tasar. En tahammul edemedikleri sey, sevilmemektir. Boyle durumlarda, birkac tane nick alip ilk nick'e yönelik hayranlik ve sevgi cumleleri kurduranlara bile rastlanir.
  En sık kullandiklari sozler: "Sizleri seviyorum" "seni seviyorum" "ben" "yuregimle konusuyorum"
  Avantajlari: Halinize sukrettirirler.
  Dezavantajlari: Sevgi sozcugune alerji gelistirmenize neden olurlar. İçinizde cinai hislerin oluşmasina yol açarlar. Mide bulantisi, tik, kasinti gibi fiziksel durumlar yaratirlar.
  İlaci: Tedavisi yoktur. Şiddet duygusuna sahip biri değilseniz, arkaniza bakmadan kaçmaniz önerilir. Siddetten hoslaniyorsaniz, kafalarini ezmenizde bence bir sakinca yok.


  Forum Asabileri:
  Çatacak eleman aramak üzere internete girmiş, site site dolaşmış, sitem, hır gür gargara dolu insanlardır. Bazan bazı başlıklara sırf imzalarını atıp çıkarlar. Maksat asabiyat yaratmaktır. Damarlarındaki asabiyat yetmediğinde, öyle abuk subuk imzalarla taciz atışı yaparlar.
  En çok kullandığı sözler: Kıl oluyorum, sen git moderatör gelsin, karıram bu forumu, atın beni denizlere, densiz olan sizsiniz, savulun, asarım, keserim..................
  Avantajları: Bütün deliler bu asabiyi görende, sopasını saklar. Neetse yeridir. Ne dese kanun gibidir. Kanun olmasa bile hükmünde zararnamedir. Hareket, kan, entropi katarlar bulundukları ortama. Ama can çıkarırlar.
  Dezavantajları: Yukarıdaki "Ama can çıkarırlar"ı buraya sürüklemek gerekmekteydi. Üşendik.
  Tedavi şekli: Moderatör köpekleri salmalı bunların başına. Eşgalleri derhal bulunmalı, robot resimleri dağıtılmalı. Sallandırılmalı bi kaç tanesi taksimde.
  Tedavi şeklini önerenin asabiyat derecesini bilim çevreleri ölçemedi.


  İmlâ Zabitleri
  Ömürlerinin kırk senesini birilerinin kendilerinin yanlışını düzeltip durması durduk yerde olmasa da, bir maraz bırakmıştır vatandaşlarımızda. İyilikten doğmamıştır anlayacağınız bu mazarat. Her neyse, "histeri ingilizceden dilimize geçmiştir, isteri fransızcadan..." gibi söylemlerle kendilerini bile çileden çıkarabilir bunlar. (bakınız tırnaklarının içinde özel isimleri büyük harfle yazmayabilirler, apostrofla ayırmayabilirler, çok biliyorlar ya, dediklerini yapacaksınız, yaptıklarını yahut yazdıklarını değil.)
  En çok kullandıkları kelimeler yahut cümleler: Bakınız bu konuda Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde şu şu şu şunlar geçiyor. Gayrısını kabul etmem.
  Avantajları: Kendilerini bi güzel tatmin ederler. Türk Dil Kurumu ile yazışılacaksa yardımları dokunabilir.
  Dezavantajları: Hayatı çekilmez kılabilirler. Koyacağınız virgülden, noktadan dahi bezdirebilirler sizi.


  Forum nihayetçileri:
  Her çıkışın bir inişi, her başlangıcın bir sonucu var diyerekten hayatı bu basit felsefe tadında yaşayangellerdendir kendileri. Olaylara, forumda
  yazılanlara hep sonundan bakarlar, ki bunlara bu durumda "kaçacağı dem saklanacakları tutangiller" bile diyebiliriz.
  bana bir şey kazandırmıyor ki", "bize laf değil pizza lazım", "bu başlığı ben sonlandırırım abi, kimse yazmasın, moderatöööööööööööör moderatööööööööööör, kilitler misin anacım şurayı, bozuyorlar sonuç bölümümü"...
  Avantajları var mıymış? Yok bunlar avantajdan ziyade, hayatın avantaları ile ilgilenirler. Her şey nihayetine varsın da, onlar bir pay kapsındır hadise. Tabii yine onların gözünde. Yoksa tarafsız gözlemci biricik kulunuzun gözünde mi? Yok yahu.
  Dezavantajları: Umm.. Avantacılar ya bunlar.

  Forum Sonsuzcuları:
  Handiyse sonsuz susuzluk çekiyor gibidir bunlar. Dilediğiniz kadar sulandırın ortalığı, damacanalarca candamarlarına su dayayın, tatmin olmazlar. Soruları, sorunları, yazıları, çizgileri, teşhisleri, herbir şeyleri n kadar ilerler bunların. Bu arada "n"lerinin enleri bilinmemektedir. Zaten bu vecih ile de onlara sonsuzcular diyoruz ya.
  En sık kullandıkları sözler: "Dahası var", "olaya bir de şu açıdan bakmaya ne dersiniz", "neler var neler"....
  Avantajları: Konu sıkıntısı, anlatım kabızlığı, birileri görecek beni gerecek takıntıları filan yoktur bunların. Sular seller gibi yazarlar, başlıktan başlığa hafif sikletteki maymun misali atlarlar (bunlara şempanze demekten imtina etmeli).
  Dezavantajları: Bazan çekilmez oluyorlar kuzum. Bıdı bıdı bıdı bıdı. Nedir yani. Her şeyin bir sonu olmalı, sustur firuze..
  Tedavi yöntemi: Yangına körükle, çiviye çiviyle, suluya suyla gitmeli. Ortaya "suyla gelen kültür II" gibi bir ürün de çıkabilir böylece.
  Forum itirazcıları:Aslında bunlar sırf foruma değil, hayata hayati mahkemesinin "itiraz makamı" olarak bakarlar. O cihetle "öyle olmaz, sen öyle demişsin ama, otoriteler
  böyle diyor" gibisinden hışımla ve herkesten önce kendine hasar verici bir şekilde başlıklara girerler. Girerler de, bir türlü çıkamazlar doğrusu.
  En sık kullandıkları sözler: "Hayır", "ama haksızlık bu", "ooooooooool madı", "ne biçim iş bu azizim", "oysa avrupada durum...." şeklinde uzar, kısalmaz..
  Avantajları: Bunlar sayesinde kendinizi felsefeye, doğaya, bilime, irfana adayabilir, inzivaya çekilebilirsiniz. Hâlâ çekilmediniz mi, büyük kabayat...
  Dezavantajları: Kafanızı karıştırır bunlar. Öyle olmadı böyle olmalı bıdı bıdı bıdı, kendinizi yemeye başlarsınız bunlarla bir müddet muhabbet ettikten sonra. Müebbet bir oximoron-retorik karışımı log girdabına düşersiniz. Girdaptan kurtulmanın yöntemi, akıntının durduğu beş saniyelik dilimde kayığınızı küreklerinize asılarak karşıya geçirmenizdir.
  Tedavi: Beş saniye, sen nelere kâdirsin. Kıymetini bilene! Bakınız bir üstteki paragraf..


  Forum hayretçileri:
  Aslında kendileri hayret birer mevzudur lakin, yüzeysel bir şekilde incelemek icabeder kendilerini. Bunlar sanki ömr-ü hayatlarında sizin azevvel yazdığınız
  hadisenin bir benzerini yaşamamışlar gibi (yaşamamışlardır, oksijen sarfiyatı bunlar, zaten "bir sayfa okudum, hayatım altüst oldu" bilem diyebilirler, boşturlar) hiç tahmin etmediğiniz hararette hayret ederler mevzuya.
  En sık kullandıkları sözler: "ay inanmıyorum, sahi mi", "daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştım, haktan reva mı bu", "nasıl yanii", "allah allah, bir yaşıma daha girdim"..... ve dahasıdır. Dahasını okuyanın hayret efekti dehasına bırakmalı.
  Avantajları: Pek bir avantajları olduğunu sanmıyorum ama, forum kendini bilmişlerine "nasıl lan dudağını uçuklattım, hiç bir şey bilmiyorlar bunlar kardeşim, bi boktan anladıkları yok" gibisinden tatmin sahası yaratırlar.
  Dezavantajları: Zaman kaybettirirler. Oysa ne mühimdir zaman, kıymetini bilene.
  Kendilerinden kurtulma yöntemleri: Ya görmezden geleceksiniz, ya hayretlerine hayretle bakıp hayrat yapmak yoluna gideceksiniz. Ünlemle bitirin onlara kurduğunuz cümleleri. Faktöriyel hesaplarını anlatın. Permutasyon anlatın, mutasyona uğratın. Kombinasyon anlatın, kombinezon giydirip dolandırın salonunuzda, utandırın onları. Ya da durun "bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin" şarkısı tam size göre. Beraber ve solo olarak dinleyin!


  Forumun KalanThorları:
  Bunlar pek sık girmezler foruma. Girdiklerinde de bir müddet forma girme zorluğu çekerler. Çok eskilerden filan kalmış olabilirler. Antika muamelesi edilmesi caizdir bunlara.
  En sık kullandıkları sözler: "Biz o kapıyı açtık, siz ordan giriyorsunuz", "siz giderken ben dönüyordum ulen, ne diyosunuz", "on sene evvel ben bunu demiştim evet" gibidir.
  Dezavantajları: Tarihi severler ama, unuttuklarını da unuturlar. Böylece makus tarih onların lisanında abaküs tahrifinden öteye gitmez. Boncuk sayıp sayıp sayıklarlar. Size de sayıklatırlar. Umula ki boncuk ile postu değiştirmeyeler.
  Avantajları: Yüzyıllık yalnızlıklarından uyandıklarından mıdır nedir, yeni bir yaşama sevinciyle ortama girerler.
  Mücadelede kullanılası yöntemler: Gıdıklıycanız. Gıdıklarından gıdıklıycanız. Yüzde birmilyon tesirli. Valla bak.​
    2. bizim forumdasimızdada bu tiplerden varmıki yaa neden kimse bana birşey öğretme zorunluluğu duymuyar
  offf sultanımmmmm bu konuda seni tek geçerim :f106::f106:
  Teşekkürler çağla hoş bi paylaşım dı :f40:
    3. emeğine sağlık ÇAĞLA:f40: çok güzel bir paylaşımdı:f40:
    4. :f106:Paylaşım için teşekkürler Çağla:f40: