Fondöten Çeşitleri

'Kişisel Bakım' forumunda Wish tarafından 15 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Fondöten Nasıl Kullanılır?
  Kapatıcı Nedir? Nasıl Kullanılır?
  Fondöten Seçimlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?


  [​IMG]

  Ben hiç makyaj yapmam dese de özel bir gece için her kadın mutlaka makyaj yapar. Güzel bir makyajın vazgeçilmezleri ise tabii ki, fondötenler ve kapatıcılardır.Fondöten ve kapatıcı seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor? Uygulama teknikleri neler? Doğru fondöten seçimi nasıl yapılıyor? İşte, fondötenler ve kapatıcılar hakkında bilmeniz gerekenler.

  Fondöten nasıl seçilir?

  Fondöten seçerken öncelikle renk konusuna dikkat etmek gerekiyor. Ten renginizden daha koyu bir renk seçmemeniz çok önemli. Doğal ten renginizin üzerine çok daha koyu bir renk kullanırsanız, yüzünüzde bir maske varmış gibi dolaşacaksınız demektir. Bu, dışarıdan bakıldığı zaman hiç de hoş olmayan bir görüntü yaratır. Fondötenin rengini seçerken mutlaka kolunuzun içindeki deri üzerinde denemeli ve doğal ten renginizden bir ton daha açık bir renk seçmelisiniz. Seçiminizi yaparken gün ışığını kullanmayı tercih edin. Mağazalarda kullanılan floresan ışığı, rengi yanlış algılamanıza neden olabilir.

  Fondoten çeşitleri

  Stick fondoten: Bunlarda krem fondotenle kapatıcı bir aradadır. Normal ve kuru ciltler için idealdir. Cildini daha fazla kapamak isteyenler de tercih edebilir. Kusurları örtmek veya kırmızı ve birden fazla tona sahip ciltler için ideal.

  Sıvı fondoten: Kullanımı en kolay tip. Hemen hemen her cilde uyar. Şişe veya tüp içinde satılır. Yüzünüze sürdüğünüzde hafif renkli remlendiriciden daha fazlaFondoten çeşitleri ve kullanımı krem fondotenden daha az örter.

  Krem fondoten: Kuru ve normal ciltler için ideal. Koyu ve kalın kıvamına rağmenFondoten çeşitleri ve kullanımı nemli sünger kullanılarak kolaylıkla daha şeffat bir tabaka olarak sürülebilir. Kapatıcı olarak da kullanılabilir. Pul pul cildiniz varsa uzak durun. Kötü durabilir.

  Köpük fondoten: Aslında köpük kıvamında bir tür krem fondoten. Sıkıştırılmış olarak değilFondoten çeşitleri ve kullanımı kavanozda satılır. Sıkıştırılmış olandan daha hafif ve daha şeffaf. Kalın bir tabaka oluşturmadan cildi pürüzleştirir. Olgun ciltler için öneriliyorFondoten çeşitleri ve kullanımı çünkü kalın krem fondotenler gibi ince çizgileri göstermiyor.

  Hafif renkli nemlendirici: Fondotenler içinde en şeffafı ve yaz için uygun olanı. Aslında çok hafif bir renge sahip nemlendiricidir.

  Krem-toz fondoten: Kullanımı kolay. Sürüldükten sonra kuruyarak pudraya dönüşen kremsi bir dokusu var. Bu nedenle ayrıca pudra sürmeniz gerekmez. Yağlı ciltler için uygun. İçeriğindeki pudraFondoten çeşitleri ve kullanımı aşırı parlamayı gidermeye yardımcı olur.

  Sıkıştırılmış pudra: Cildi hızlı ve kolay bir biçimde kapatan çift kullanımlı toz fondotendir. Islak veya kuru olarak kullanılabilir. Kuru kullanılırsa pudra özelliğini korur. Genç kızlar için uygun. Yağ içeriği düşük. Gözenekleri tıkamazFondoten çeşitleri ve kullanımı sivilce riskini düşürür. Hızlı rötüşlar için de ideal. Fırçayla uygulandığında şeffafFondoten çeşitleri ve kullanımı süngerle uygulandığında daha kalın bir tabaka oluşturur. Nemli süngerle uygulanırsa sıvı ve krem fondotenler gibi daha fazla kapatır.

  Pigmentli nimeralli pudra: Cilde yapışır. Cilde bakım yapan vitamin ve mineraller içerir. Sıkıştırılmış pudrayla hemen hemen aynı işlevi görür. Kolay uygulanır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Şub 2010
 2. Cevap: Fondöten Çeşitleri

  tşkler :) bayanlar için güzel öneriler..
   
 3. Cevap: Fondöten Çeşitleri

  Hayatımda 3 ya da 5 kez kullanmışımdır :f40: Yüzümde bir ağırlık,bir külfet,bir rahatsızlık hissi uyandırıyor :)