Fomo Hastalığı Nedir?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Fomo Hastalığı Nedir?

  [​IMG]
  İnternetin hayatımızdaki yeri tartışılmaz. Mobil cihazlar ve tabletler ile birlikte artık tamamen sanal bir dünyada yaşamaya başladık. Sosyal medya ile her geçen gün hayatımızda yeni bir kavram daha beliriyor. İşte Fomo hastalığı da bu kavramlardan birisi.

  Yaş gurubu aralığı genişleyen sosyal medyada her olayı yakından takip etmeye çalışmak ve bu çabalara karşın gelişmeleri kaçırma korkusu fomo hastalığı olarak karşımıza çıkmış durumda. İnsanı uykusuz bırakan, sürekli sosyal hesapları kontrol etme ihtiyacı hissettiren Fomo tamamen gündemi kaçırma korkusundan ibaret bir hastalıktır.

  insanların sosyal medyada paylaşımlarını takip etmek belli bir zamandan sonra bağımlılık haline gelebiliyor. Çoğu insan paylaşımlarının takip edilmediği, beğeni almadığı durumlarda kendilerini kötü hissediyor sanki bir grubun dışında halmış duygusuna kapılabiliyor. Sosyal medyada çok fazla zaman harcayan kişi bir noktada bağımlı olmuş oluyor ve bu bağımlılıktan istesede kolay kurtulamıyor. Hal böyle olunca sosyal hesaplarda harcanan zaman süresi artıyor. Öyle ki bazen bu alışkanlık normal hayatı ihmal etme noktasına kadar gelebiliyor.

  Fomo hastalığı daha çok özgürlüğüne düşkün, hayatta çok fazla zorlukla karşılaşmamış her istediğini kolay elde etmiş kişilerde daha çok görülebiliyor. Bilgisayar başında çalışan insanlarda fomo ile daha sık karşılaşılmaktadır. Evde, işte, okulda, yatakta hatta tatilde bile elinden telefon yada tableti düşürmeyen, her yaptığını, yediğini, gezdiği yerleri paylaşmak ve bu paylaşımlara takipçilerinden övgüler almak ister istemez kişiyi daha fazlasına yönlendiriyor. Doyumsuzluk başlıyor ve beyindeki ödül-ceza sistemi bozuluyor.

  Fomo hastalığına yakalananlar yada yakalanmak üzere olduğunu hissedenlerin yapması gereken kendilerine farklı uğraş alanları bulmasıdır. İnternet başında fazla zaman harcamak yerine daha sosyal bir hayat arayışına girilmelidir.