Flaş...Akdeniz'de korkutan restleşme

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 29 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Akdeniz'de korkutan restleşme

  Flaş...Akdeniz'de korkutan restleşme

  Akdeniz'de büyük gerilime neden olan Gazze'ye dokuz gemilik yardım filosu yoluna devam ediyor.  Akdeniz'de büyük gerilime neden olan Gazze'ye dokuz gemilik yardım filosu yoluna devam ediyor. Geminin yarın İsrail karasularına girmesi bekleniyor. Kritik 24 saate girilirken İsrailli yetkililer, geminin Gazzeye değil başka bir yere demirlemesi için gerekli düzenlemelerin yapıldığını söylerken, yardım kuruluşları ise rotalarının Gazze olduğunu ifade etti.

  İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Moşe Kamhi açıklamasında, konvoyun yanaşması ve yardım malzemelerinin kontrollü bir şekilde Gazze'ye ulaştırılması için gerekli düzenlemeleri dün itibariyle yaptıklarını söyledi.

  Yardım filosunun organizatörlerinden İnsani Yardım Vakfı'nın sözcüsü Ümit Sönmez ise İsrail'e verdiği sözleri tutma konusunda güvenmediklerini ifade etti.Gazzeye yol alan ve "Özgürlük Filosu" olarak adlandırılan konvoyda Türkiyeden 3, İngiltereden 2, İrlanda, Cezayir, Kuveyt ve Yunanistandan birer olmak üzere toplam 9 gemi bulunuyor. Gemilerin, 29 Mayıs Cumartesi günü Gazze Limanı'na ulaşması planlanıyor.

  GEMİ AŞDOD'A GELSİN, SORUN OLMASIN


  Kamhi, en ciddi endişelerinin gemilerde yer alan demir ve çimento gibi bazı malzemelerin Hamas'ın füze veya havan topu rampası üretiminde kullanabileceği olduğunu ifade etti.Gazze'ye yardımların güvenlik sıkıntısı yaratmaması için Kızılay ve Birleşmiş Milletler nezdindeki kuruluşlar vasıtasıyla gerçekleştirilmesini istediklerini anlatan İsrail Başkonsolosu, "Biz başından beri siyasi provokasyon niteliğindeki bu tip filolara gerek olmadığını söylüyoruz. Ama madem bize doğru geliyorlar, yol alıyorlar o zaman biz de gerekli düzenlemeleri yapmaya karar verdik" dedi.

  Gemideki dernekleri "aklıselime" davet eden Kamhi alınan önlemleri şöyle açıkladı:"Aşdod'da klimalı bir çadır kent kuruldu. Gemiden insanlar indiği zaman bu çadır kentte kalabilecek, yeme-içme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Hukuki işlemlerin tamamlanmasının ardından Ben Gurion havaalanı üzerinden ülkelerine geri dönüşleri sağlanacak. Eğer gitmeyi kabul etmeyenler olursa gözaltına alınma olasılıkları bulunuyor. İsrail yetkilileri, olayın en selametli şekilde bitmesi için gerekli önlemleri almıştır. Bizim istediğimiz kesinlikle gerginlik çıkması değildir."

  İsrail ordusunun geminin Gazze'ye doğru ilerlemesi durumunda operasyon düzenleyeceği yönündeki açıklamasına ise Kamhi, yetkililerin bölgede bulunduğunu ve duruma bakarak gerekli kararı alacaklarını söyledi.

  İSRAİL'E GÜVENMİYORUZ


  Kampanyanın Türkiye bacağını düzenleyen Sönmez ise İsrail'e güvenmediklerini ve Gazze'ye gitmekte kararlı olduklarını söyledi.

  Kıbrıs'ın yaklaşlık 4.5 saat açıklarında seyir halindeyken 'nin sorularını telefonla yanıtlayan Sönmez, "Bizim bir arkadaşımızı 21 gün boyunca hiçbir suçu yokken gözaltında tutan İsraile biz nasıl güvenelim? Biz aylar önce İsrail hükümetine bir mektup yazdık ve bir insani yardım konvoyu hazırlamak istediğimizi söyledik. Ama hiç cevap alamadık. Konvoy toplanınca medya üzerinden bizimle iletişim kurmaya çalıştılar" diye konuştu.

  Sönmez, filonun yoluna planlandığı gibi ilerlediğini belirterek, programa uygun olarak yarın sabah Gazze kıyılarına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.İsrail'in gemilere operasyon düzenleyeceği yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine ise Sönmez, "Biz her türlü ihtimal göz önüne almış durumdayız. Siz de takip ettiyseniz biliyorsunuzdur. Bu ay başında İzzet Şahin arkadaşımız tutuklandı, 21 gün boyunca tutuklu kaldı, daha sonra da hiçbir suçu olmadığı için serbest bırakıldı" yanıtını verdi.

  İHHnın Batı Şeria temsilcisi Şahin, 27 Nisanda Beytüllahimden Kudüse giderken İsrail askerleri tarafından gözaltına alınmış ve İsrail Güvenlik Ajansı (Şin Bet) ve İsrail Polisi Ciddi ve Uluslararası Suçlar Birimi tarafından sorgulanmıştı.İHH, kendisinin serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve milletvekillerine mektup göndermişti. Şahin, 18 Mayısta serbest bırakılmıştı.

  GEMİ KIBRIS AÇIKLARINDA


  Kampanya kapsamında Gazze'ye gidecek “Mavi Marmara adlı yolcu gemisi, TSİ 00.30'da Antalya Limanı'ndan ayrılarak Akdeniz'de yol almaya başladı. Gazeteciler ile yabancı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 560 kişi taşıyan geminin bugün Kıbrıs açıklarında diğer 8 gemiyle buluştuktan sonra Gazze'ye doğru hareket etmesi öngörülüyor.

  1995 İsrail-Filistin geçici barış anlaşmasına göre 32 kmlik Gazze sahilinin denetimi İsrailde bulunuyor. Bu nedenle İsrailin onayı olmadan Gazzeye girmeye çalışmak ihlal anlamına geliyor.