Fiziksel engellilere müjde

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 9 Kasım 2008 tarihinde açılan konu


 1. Fiziksel engelliler, gelişen teknoloji sayesinde pek çok sporu gündelik hayatına katabilecek. Üretilen araçlarla artık golften tenise, bisikletten off-road (arazi yarışı) kadar pek çok sporu yapabilme olanağına kavuştu.

  [​IMG]

  Protez, artez ve rehabilitasyon malzemeleri üreten bir firmanın genel müdürlüğünü yapan Hasan Ürey, teknolojik gelişmelerin sektöre getirdiği imkanlar sayesinde engellilerin daha konforlu bir yaşam sürdüğünü söyledi. Yeni çıkan ürünlerin engelliler için daha önceki yıllarda hayal olan birçok faaliyeti, gündelik yaşamın rutinleri haline getirdiğini belirterek, ayakta diz pozisyonlandırma cihazı, vakumlu ve bilgisayarlı protezler sayesinde engellilerin, golf ve tenis oynayabildiklerini, hatta dans edebildiklerini kaydetti.

  Ayakta diz pozisyonlandırma cihazının, fiziksel engellilerin ayakta çalışması için üretildiğini de belirten Ürey, “Bu cihaz sayesinde engelliler, dik durarak istedikleri yöne hareket edebiliyor. Cihazın golf oynamak isteyenlere yönelik bir modeli de var. Bu araçta golf sopalarını yerleştirecek bir aparat bulunuyor.” dedi.

  Bilgisayarlı diz protezinin de adım sıklığı ve adım uzunluğunu hafızasına alarak, farklı durumlara göre kendilerini ayarlayabildiğini anlatan Ürey, “Bu protezi kullanan pek çok hastamız tenis oynayabiliyor, bisiklet kullanabiliyor, rahatlıkla dans esebiliyor.” Diye konuştu. Özellikle açık yaraları olan hastalar için üretilen vakumlu protezlerin masaj etkisi yaparak kan dolaşımını düzenlediğini, yaraların kapanmasını ve kasların güçlü kalmasını sağladığını da belirten Ürey, Türkiye’de çocuk felci nedeniyle yürümekte zorluk çeken çok sayıda kişi bulunduğuna da dikkat çekerek, bu hastaların uzun süre yürümelerini sağlayan elektronik kilitli ve uzaktan kumandalı artez cihazı geliştirdiklerini belirtti.


  Engellilere off-road imkanı

  Ürey, her türlü arazi koşulunda kullanım özelliğiyle engellilere off-road imkanı sunan tek kişilik engelli arabasını da piyasaya sürdüklerini söyledi. Aracın, yol bulma, arazi koşullarına uyum sağlama gibi özellikleri nedeniyle şehir içinde olduğu kadar doğa koşullarında da özgürlük sağladığını anlatan Ürey, aracın saatte 15 kilometre hız yaptığını söyledi. Hibrit motor teknolojisine sahip aracı hem benzin, hem de elektrikle kullanma olanağı bulunduğunu ifade ederek araç koltuğunun yokuşlarda 40 derecelik bir açıda kaldığını ve konforlu bir süreç imkanı sunduğunu sözlerine ekledi.