Fıtır Zekatı Nedir? Kimlere Verilir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Eylem tarafından 14 Haz 2017 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Fıtır Zekatı Nedir? Kimlere Verilir?
  Şâfiî mezhebine göre fitre vermek farzdır.Bayram günü ve gecesi kendisinin ve ihtiyacını karşılamak ile mükellef olduğu kimselerin normal olarak nafakaları,mesken ve elbiseleri ve sair ihtiyaçlarından başka bir şeye sahip olan kimse,hem kendisi için hem de kendilerine bakmaya mecbur olduğu kimseler için fıtır zekâtını vermekle mükelleftir.

  Kendilerine bakmaya mecbur olduğu kimseler şunlardır : Naşize (isyankâr , huysuz) olmayan zengin de olsa zevce usulü (anne ve babaları) ,fürûu (çocukları ve torunları) , köle ve câriyesi.

  Bir kimsenin bâliğ olan fürûu ve usulünden herhangi biri fakir ise, mükellef onun fıtır zekâtını vermeye mecburdur. Nafakasını vermeye mecbur olmadığı kimsenin fıtır zekâtını vermek isterse ondan izin almalıdır,
  yoksa câiz değildir. Fitre ödemesinde güç yetmezlik söz konusu olursa önce kendi fitresini ,sonra zevceninkini,sonra küçük çocuğunki ,sonra babasınınki , sonra annesininki verilir.

  Fitre 1 sâ'dır (2160gr.). Para ve elbise gibi şeylerle fitre ödenmez. Fitre ancak, buğday , arpa ,pirinç, hurma , nohut, mısır ve peynir gibi halkın çoğunun yedikleri şeylerden verilebilir.

  Ramazan-ı şerifin son günü, güneşin batmasıyla fıtır zekâtı vâcip olur.Ramazan ayı içinde verilirse de câiz olur.Bayram namazından evvel verilmesi sünnettir. Mazeretsiz bayram gününden sonraya tehir etmek haramdır. Kazâ edilmesi lâzımdır.

  Zekât verilecek sekiz sınıftan mevcut olanların hepsini dağıtmak lâzımdır. Bir görüşe göre üç fakir ya da üç miskine verilirse câizdir. Diğer bir görüşe göre de, bir tek şahsa verilirse kâfirdir.

  Şâfiîler'de zekât konusu burada bitti.