Fırtına Hakkında bilgi Fırtına Resimleri

'Resimli Konular' forumunda Masal tarafından 15 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Şiddetli rüzgar ve bunun çöllerde veya denizlerde meydana getirdiği dalgalanmalar. Meteoroloji uzmanları, hızı saatte 100 km’yi geçen rüzgarlara fırtına derler. Fakat halk arasında fırtına denilen birçok rüzgarın hızı bundan azdır. Denizciler arasında da saniyede 15 metreden daha hızlı esen rüzgarlara fırtına denir.

  Fırtına başlamadan önce hava çok durgun olur.Sonra biraz rüzgar eser ve birden şiddetlenir.Sağanak halinde yağmur başlar, şimşekler çakar. Kasırga çok büyük bir koni biçimindedir. Bir kasırganın başladıktan sonra hızı 160 km’yi bulur.

  Fırtınalar bazan yağışsız da olabilir. Bunlar daha çok denizlerde tehlikeli olurlar. Fırtına çeşitleri arasında; kum, toz, kar (tipi), kasırga, siklon, hortum ve tayfunlar vardır. Kum ve toz fırtınaları yağışsız ve kurudur. Kum fırtınaları çöllerde meydana gelir.Gündüz çöllerin aniden ısınması neticesinde ısınan hava yükselir. Bu yükselen havanın yerine geçen soğuk havanın meydana getirdiği rüzgar çöl bölgelerinde kum fırtınalarını meydana getirir. Rüzgarların taşıdığı kum tanecikleri bir engele rastgelince hemen oraya yığılırlar. Bu sebepten dolayı kum tepeciklerinin yeri çok sık değişir. Kar fırtınaları da, kar yağarken veya yağmış donmamış karların rüzgarın etkisiyle sürüklenmesinden meydana gelir.


  Fırtına Resimleri
  forumdasfrtnaresimleri1.
  forumdasfrtnaresimleri2. forumdasfrtnaresimleri3. forumdasfrtnaresimleri5. forumdasfrtnaresimleri6. forumdasfrtnaresimleri7. forumdasfrtnaresimleri9. forumdasfrtnaresimleri11. forumdasfrtnaresimleri12. forumdasfrtnaresimleri4.