Firefox'un Doğumgünü

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 10 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Firefox'un Doğumgününü Kutlayalım!
  Mozilla'nın başarılı internet tarayıcısı Firefox, bu sıralar beşinci yılını kutluyor. 5 yıllık bir başarı öyküsü, bizlerin de internet hayatını değiştirdi.

  Mozilla, 5 sene önce internet dünyasının vizyonunu genişleten bir ürünü piyasaya sürdü. Bu ürünün adı tabii ki Firefox. 5 yıldan bu yana milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilen internet tarayıcısı, 9 Kasım 2004'te 1.0 ile başlayan internet hayatına şu sıralar 3.6 beta 1 ile devam ediyor. Açık kaynak olmasından dolayı dünya çapından çeşitli geliştiricilerin, eklentiler hazırlamasıyla birlikte Firefox, sadece Mozilla'nın geliştirdiği kadarıyla değil, dünya çapında geliştirilen bir tarayıcı desek yanlış olmaz.

  Firefox 1.0'ın görünümü

  İlk 4 günde bir milyon adet indirilen Firefox, 31 Temmuz 2009'da da bir milyar indirilme sayısına ulaşmıştı. "Yenilenen internet hayatına her daim ayak uydurabilen bir tarayıcı" olarak tanımlayan Mozilla açık kaynak geliştiricisi Christopher Blizzard, "Giderek gelişen internet tarayıcısı piyasasında yerimiz her daim daha da yukarıları olmalı. Artık web uygulamaları da çok önemli bir yer kaplıyor. Eklentiler, RSS ve veriler, video, mobil entegrasyon, bunların hepsi bir tarayıcının olmazsa olmazlarından artık" diyor.

  Bu da Firefox 4.0'dan bir görüntü

  Peki Firefox'un geleceğinde neler yatıyor? Bu soruya geçtiğimiz ay içerisinde

  Firefox'un geleceği oldukça parlak gözüküyor. Mozilla, Firefox'un geleceğine büyük yatırımlar yapmayı planlıyor. 3.6 sürümünün beta versiyonu yayınlanan tarayıcının, 4.0 sürümüne kadar planları belli.
    2. Firefox iyiki varsın
    3. Pastamız eksik diyecektim :f30: Allahtan Laledevri hazırlamış
  Bizlerde hediye paketlerimi yaptırsak aceba :)

  İşin şakası bir tarafa ben mozilla firefox dan asla şaşmam :f196: