Firefox Kullanıcıları, Dikkat!

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 12 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Firefox Kullanıcıları, Dikkat!


  Tarayıcı pazarında yapılan çeşitli aramalar farklı sonuçlara varabiliyor. Yeni bir çalışmaya göre Firefox, IE, Opera, Safari tarayıcılarının güvenilirliği herkesi şaşırttı.

  Cenzic adlı bir internet güvenlik firması, popüler internet tarayıcılarının güvenliklerini inceleyen bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmanın sonuçları ise bir hayli ilgi çekici. Önceki çalışmalarda Firefox'un oldukça güvenli bir tarayıcı olduğunun altı çizilirken, bu çalışmada Mozilla'nın internet tarayıcısı, saldırıya en açık tarayıcı ilan edildi. Internet Explorer 8'in ise tahmin edilenden çok daha fazla güvenli bir tarayıcı olduğu sonucuna varıldı. Güvenlik kriterleri olarak sanal suçlara yatkınlık, zararlı yazılımları önleme gibi kriterler seçildi.

  [​IMG]

  Internet Explorer 8'in, birçok yamaya sahip olmasına rağmen, güvenli bir tarayıcı seçilmesi, ilgilileri şaşırttı. %44 ile saldırıya en açık tarayıcı seçilen Firefox'un ardından, Apple'ın tarayıcısı Safari, %35 ile en güvensiz ikinci tarayıcı seçildi. Safari'yi %15 ile Internet Explorer takip ederken Opera, %6 ile saldırılara en kapalı tarayıcı seçildi.

  Cenzic'in çalışması, daha çok, tarayıcıların tasarım tarafıyla ilgileniyor. Açıkları test etmek için NIST, MITRE, SANS, US-CERT, OSVDB, OWASP gibi servislerden yararlanan Cenzic, bu çalışmasıyla bir hayli konuşulacak gibi gözüküyor.

  [​IMG]
    2. Cevap: Firefox Kullanıcıları, Dikkat!

  %44 en savunmasız anlamına mı geliyor yani bu resimde :(
    3. Cevap: Firefox Kullanıcıları, Dikkat!

  benim şahsi görüşüm güvensiz oluşu o kadar önemli değil. Çünkü sıradan kullanılara pek bi saldırı gelmez. Ha şöyle bi sorun olabilir. Bankacılık işlemlerinde bi sıkıntı olabilir. Ama mozilla da o kadar güvensiz değil :)
  Ben en kullanışlı tarayıcı olan mozilla yı kullanıyorum çokta memnunum :)
    4. Cevap: Firefox Kullanıcıları, Dikkat!

  bende kulanıyorum moziyi:f40:
   


Similar Threads: Firefox Kullanıcıları
Forum Başlık Tarih
Teknik Yardım Mozilla Firefox da araçlar nerde 21 Mayıs 2013
Teknik Yardım Mozilla Firefox da reklam engelleme 14 Mayıs 2013
Teknik Yardım Certified-toolbar.com kaldırma firefox 22 Mart 2013
Teknik Yardım Mozilla Firefox Güncelleme Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım 19 Şubat 2013
Teknik Yardım İnternette Geçmiş Nasıl Silinir? Chrome Firefox Explorer 6 Şubat 2013