Firefox 4'ten Kötü Haber

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 16 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Firefox 4 Beta 5 ile birlikte yeni audio API de görücüye çıkmıştı. Yeni yayınlanan

  Firefox 4 Beta 6'da da bu özellikler yerli yerinde duruyordu. Bu API sayesinde programcılar tarayıcının içerisinden ses dosyalarının verilerin erişebiliyorlar. HTTP Strict Transport Security güvenlik protokolüne de erişebilen geliştiriciler, Firefox'u güvenli bir şekilde erişim yapmaya zorlayabiliyorlar.

  Bu güvenlik önlemleri özellikle hackerlara karşı gerekli. Ortadaki adam saldırısı olarak adlandırılan bu saldırılarda, halka açık kablosuz ağları dinleyenler verileri kopyalayarak kredi kartı bilgilerini ve şifreleri çalıyorlar.

  Firefox 4 içerisinde barındırdığı donanım hızlandırma özelliğini de varsayılan olarak açmış durumda.

  Bu teknoloji Windows işletim sistemi üzerinde kullanılabiliyor. Internet Explorer 9 gibi, Windows'un Direct2D API'sini kullanan özellik, bazı işleri merkezi işlemciden alarak ekran kartının işlemcisine yıkıyor. Ancak ne yazık ki bu özellik Windows XP'de çalışmıyor, XP teknolojik olarak çok eskide kaldı.

  Mozilla sadece özellik eklemiyor, yeni sürümü daha hızlı çıkartabilmek için yarım kalan bazı özellikleri çıkartıp rafa kaldırıyor. Bunlar arasında güçlü bir şifre yönetici olan Account Manager yer alıyor. Deneysel bir eklenti olarak indirmek mümkün.

  Atılan diğer araçlar arasında HTML sayfa kodlarının detaylarını gösteren Inspector da yer alıyor. Sessiz güncellemelerin durumu da şu an belli değil.