Firefox 3.6.8 ve 4 Beta 2 Nasıl Birlikte Çalışır ?

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 31 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Firefox 3.6.8 ve 4.0 Beta Nasıl Birlikte Çalıştırılır

  [​IMG]

  Henüz beta aşamasında olsa da Firefox 4.0’ı test etmek isteyen kullanıcılar olabilir. Ancak bu yeni sürüm Firefox’u kurduğunuzda eskisiyle aynı kullanıcı hesabını kullandığını ve iki tarayıcının çakıştığını göreceksiniz. Aslında bu durumu çözmek oldukça basit. Aynı sistem üzerinde birden fazla Firefox’u farklı kimliklerle çalışmaya ayarlayabilirsiniz.

  Tabi ki öncelikle Firefox 4.0’ın beta sürümünü BURADAN indiriyorsunuz. Şu an için ne yazık ki Türkçe sürümü mevcut değil.

  Daha sonra iki tarayıcıya da kolay erişebilmek için masaüstüne kısayollarını yaratıyoruz.

  Firefox'a Yeni Kullanıcı Kimliği Ekleyin
  [​IMG]
  Firefox Kullanıcı Kimliği Ayarlama

  Şimdi yeni bir kimlik yaratmak için Başlat menüsünden Çalıştır’ı açarak C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\firefox.exe -p -no-remote komutunu çalıştırın. Karşınıza “Firefox - Kullanıcı kimliği seçin” penceresi gelecek. Burada “Firefox4” isimli yeni bir kimlik oluşturun. Daha sonra bu pencereyi kapatın.

  Firefox Kısayollarını Ayarlayın
  [​IMG]
  Firefox kısayolunda kullanılacak kimlik ayarı

  Son olarak masaüstüne yarattığınız kısayollara sağ tıklayıp özelliklere girin. Burada Hedef alanının sonuna -p Firefox4 -no-remote parametrelerini ekleyin. Artık Firefox 4 kısayoluna tıkladığınızda Firefox4 profiliyle açılacak. Kullanmakta olduğunuz Firefox 3.6.8 sürümü için bir ayar değişikliği yapmaya gerek yok. Ama garanti olsun derseniz onun kısayolunda da Hedef alanının sonuna -p default -no-remote parametrelerini ekleyebilirsiniz (kullanmakta olduğunuz asıl kimlik ismi default değilse bu kısmı değiştirmeyi unutmayın).

  Eski Ayarlarınızı ve Yer İmlerinizi Kopyalayın
  [​IMG]
  Firefox 4’ü bu ayarlarla açtığınızda yeni yüklenmiş sıfır bir tarayıcınız olduğunu göreceksiniz. İsterseniz bu şekilde kullanabilirsiniz. Ama ben kendi ayarlarımın, kısayollarımın ve eklentilerimin yeni sürüme de gelmesini istiyorum derseniz yapmanız gereken son bir şey daha var.


  Firefox Kullanıcı Kimliği Kopyalama

  Başlat menüsünü açıp çalıştıra %appdata%\Mozilla\Firefox\Profiles yazın. Açılan pencerede Firefox kimliklerinizin tutulduğu klasörleri göreceksiniz. Burada eski kimliğinizin içinde bulunan bütün dosyaları yenisine kopyalarsanız bütün ayarlarınızın, kısayollarınızın ve eklentilerinizin Firefox 4’e aktarıldığını göreceksiniz (tabi eklentilerin büyük kısmı henüz desteklenmediği için çalışmayacaktır).

  Artık sisteminizde birbirine karışmayan ve tamamen bağımsız çalışan iki Firefox’unuz oldu. Şimdi Firefox 4 Beta’yı gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Haz 2013