Fıransız Kalmak Deyimi Dünya Literatürüne Girdi

'Haberler' forumunda Ezlem tarafından 14 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Avrupa basını Fransız kalmak ne demek?
  Dünya Fransız kalmayı sevdi
  Fransız kalmayı dünya nasıl çevirdi

  Erdoğan Fransız kalmayı dünyaya tanıttı

  Başbakan Erdoğan'ın "Türkiye'ye Fransız" sözü bir anda dünyanın gündemine oturdu. Avrupalı parlamenterlerin büyük çoğunluğu Erdoğan'ın sözlerini desteklerken, uluslararası ajanslar haberi şöyle duyurdu...
  Avrupalı parlamenter Andreas Gross: "Başbakan Erdoğan'ın kullandığı 'Fransız kalmak' deyimi çok hoşuma gitti ve bence haklı da. Bundan sonra ben de kullanacağım..."dedi

  Başbakan Erdoğan'ın Avrupa Konseyi'nde kendine yöneltilen bir soruya verdiği yanıt konuşulmaya devam ediyor. Avrupa'da basın "'Fransız kalmak' ne demek?"in peşine düşerken, AFP konuyla ilgili özel bir haber geçti ve deyimi tercüme etti. "Bu söz benim çok hoşuma gitti ve bazı Fransızlar bunu hak ediyor" açıklaması da Avrupa Parlamenter Meclisi Sosyalist Grup Başkanı Andreas Gross'dan geldi.

  Başbakan Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin partisinden olan parlamenter Muriel Marland-Militello'nun, Türkiye'deki azınlıkların din özgürlüğü olmadığına ilişkin sorusuna, "Arkadaşımız galiba Fransız ama Türkiye'ye de Fransız" yanıtı vermişti. 'Bu durum Strasbourgh'da nasıl yankı buldu?' sorusuna, basın açısından NTV Temsilcisi Kayhan Karaca, parlamenterler cephesinden de Sosyalist Grubu Başkanı Andreas Gross değerlendirdi.

  NASIL TERCÜME EDİLDİ?


  Kayhan Karaca: "Fransız Haber Ajansı AFP özel bir haber geçti. Burada bu söz bizim anladığımız anlamda anlaşılmadı. Basın mensupları bize ne anlama geldiğini sordular. Onlara anlattık ve kısa süre önce AFP özel haber geçti. AFP`nin geçtiği tercüme şu şekilde: "Ben sizi Türkiye`ye davet etmek istiyorum. Anlıyorum ki Fransızsınız. Türkiye`de bizim bir konu hakkında yeterli bilgisi olmayanlar için kullandığımız bir deyim vardır: Fransa`dan geliyor kendisi..." Başbakan Erdoğan`ın konuşması salonda gülüşmelere neden olduğu gibi bazı Fransız parlamenterler tarafından da hoş karşılanmadı. Şunu da belirtmek gerekir ki, Başbakan Erdoğan burada tanınmayan bir poltikacı değil. Strasbourgh`a 3. gelişi ve üslubu yavaş yavaş tanınıyor. Bu nedenle üslup şaşırtmadı ancak şunu da belirtmeliyim ki bu üslup burada kulanılan bir üslup değil."

  alıntı:nett