fillerin kulakları neden büyüktür

'Eğitim Merkezi' forumunda YAREN tarafından 1 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. fillerin kulakları,
  fillerin kulakları neden büyük,
  fillerin kulakları neden büyüktür


  [​IMG]

  Filler yapı itibariyle çok büyük hayvanlardır ve sıcak bölgelerde yaşarlar. Fillerin kulaklarında birçok kan taşıyıcı damar vardır. Bunlar sıcak kanı kulağın yüzeyine taşırlar ve sıcaklığın buradan havaya gitmesini sağlarlar.

  Böylece filler kulaklarını oynatarak kendilerini serinlemiş hisseder. Afrika filleri çok az ağaç bulunan kurak yerlerde yaşadıklarından kulakları daha büyüktür.

  Asya'da özellikle Hindistan'da ise fillerin saklanabilecekleri ağaç gölgeleri çok olduğu için oralarda yaşayanların kulakları daha küçük ve üçgenimsidir. Afrika filleri Asya fillerinden ortalama yüzde 5 daha büyüktürler.

  Bugüne kadar yaşayan fillerin içinde büyüklük rekoru 4,10 metre yükseklik ve 10,7 ton ağırlık ile bir Afrika filine aittir. Fillerde dişler yeme değil de savunma amaçlı olup Asya fillerindekiler daha ince ve uzun ama daha hafiftirler.

  Filin burnu değişikliğe uğrayarak uzamış, yakalayıcı bir hortuma dönüşmüştür. Bir insanın vücudundaki kasların sayısı 600 iken bir filin gövdesinde 50.000 kas vardır. İnsanda kalp tek bir kastan oluşmuşken gülmek için 17, surat asmak içinise 43 kasın çalışması gerekir.