Fil Olayının Yılı Tarihi ve Sebebi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 10 Mart 2013 tarihinde açılan konu


  1. Fil Olayının Yılı Tarihi ve Sebebi Nedir


    Fil Vak'ası. Kabe'yi yıkmak amacıyla Mekke üzerine yürüyen Habeş ordusunun Allah tarafından gönderilen kuşlar vasıtasıyla imha edilmesi olayıdır.Fil Olayı Efendimizin doğumundan 52 gün önce olmuştur. İslami kaynaklara göre Fil olayı isimlendirilen ve de olan şeyler cereyan etmiştir.

    Kur'an-ı Kerîm'in 105. sûresinde ordu mensuplarından ashabü'l-fil şeklinde bahsedilmesi askerin önünde bir fil bulunduğunu göstermekte ve bundan dolayı söz konusu sûreye Fil sûresi adının verilmesi gibi olaya da Fil Vak'ası denilmekte.

    Fil Vak'ası'nm vuku bulduğu zamana dair kaynaklarda verilen bilgilerde büyük farklılıklar vardır. 347, 552 veya 563 yılları yanında Hz. Peygamber'in bu olaydan sonra gelen on üç ile kırk yıl arasındaki bir tarihte doğduğu rivayetleri de bulunmaktadır. Yaygın olan inanış Hz. Peygamber'in doğumundan elli, elli beş gün veya üç ay önce. muharrem ayının çıkmasına on üç gün kala bir pazar günü vuku bulduğudur ki bu tarih Araplar'da nesî" geleneğini göz Önüne alanlara göre 569, diğerlerine göre ise 570 veya 571 yılıdır.