Fikret Kızılok Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 27 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Fikret Kızılok Kimdir


  Fikret Kızılok Fotoğrafları

  Fikret Kızılok 1946 yılında İstanbulda dünyaya geldi. Öğrenim hayatına Galatasaray Lisesinin ilkokul kısmında başlar. Müzikle de ilk tanışması burada gerçekleşir. İlk enstrümanı kendisini yaş gününde armağan edilen kırmızı bir akordeondur.

  Fikret Kızılok İlk müzik derslerini sınıf arkadaşlarından birinin klarnetçi olan babasından alır ilk konserini de bir 23 Nisanda Taksim Belediye Gazinosunda düzenlenen okul müsameresinde verir. Fikret Kızılok ve orkestrası adlı küçük grubun elemanları Kızılokun sınıf arkadaşlarıdır ve çaldıkları halk türküleri ile alkış alırlar.

  Fikret Kızılok Ortaokul ve lise yıllarında bu konserler sürer. Lise yıllarında akordiyonu bırakan Kızılok, eline gitarı alır. Fikretin o dönemdeki en büyük destekçileri ise alt sınıflarda okuyan Barış Manço ile Timur Selçuktur. İşte bu dönemde grubun ismi değişir ve Veliahtlar adını alır. Lise yıllarından sonra da bu grupla çalışmayı sürdürür.

  Bu başarının ardından fazla ara vermeden bir 45lik daha yapar Kızılok. Ancak bu kez kendisine ait bir şarkıyla ortaya çıkar: Söyle Sazım. Plak kapağında, Türk geleneklerine uygun 17 perdeli Hüseyni düzende üç değişik sazın batı anlayışında ve çoksesli olarak kullanıldığı bir şarkı olarak tanımlanır bu.

  Plağın arka yüzünde Kızılokun Karacaoğlandan bestelediği Güzel Ne Güzel Olmuşsun vardır. Her iki şarkıda da kendisine Nedim Demirelli eşlik eder. Plak, listelerde de kendisini gösterir ve haftalarca 1 numarada kalmış olan Barış Mançonun Dağlar Dağlarını devirerek liste başı olur.

  1970 yılının getirdiği başarıların ardından bir süre plak yapmayan sanatçı bu dönemde bir Anadolu turnesine çıkar. Turne sırasında Siverek yolunda donma tehlikesi geçirir; bir kamyon şoförü tarafından kurtarılır. Bu olayın ardından bir plak yapar ve Emmo adlı bestesini bu kamyon şoförüne ithaf eder. Plağın arka yüzünde Ahmed Arif in şiiri üzerine bestelediği Vurulmuşum adlı şarkı vardır. Kızılok, 1972de bu şarkıyla Bulgaristanda yapılan Altın Orfe festivaline katılır.

  1973 yılında Grafson şirketiyle anlaşarak yeni bir dizi plak yayınlar.Bu arada Köroğlu Dağları şarkısının başında kullandığı gitar, Kızılok müziğinde bir yeniliktir.

  Sonra yine 10 yıllık kesinti. Kızılok'un geniş kitlelerle-piyasayla buluşması ise sözünü ettiğim vodvil tavrının da doruğu, 1995'te yayımlanan 'Demirbaş' albümü. Kültürel, entelektüel, siyasal yergi, dönemin aşınmış 'pop'una karşı alternatif gibidir.

  Fikret Kızılok Veda albümü 'Mustafa Kemal-Devrimcinin Güncesi'nde 1998 destansı, lirik bir müzik yaptı. Ama söyleyiş, resitatif-düzdü.

  Fikret Kızılok Kızılok 22 Eylül 2001 günü uzun süre çektiği rahatsızlığın neticesi olarak kaldırıldığı hastanede öldü.


  Fikret Kızılok Resimleri


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]