Fidel Castro kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 30 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Fidel Castro kimdir

  Fidel Alejandro Castro Ruz, Küba Devrimi'nin önderlerinden olan, Kübalı Marksist devrimci. Devrim sonrası, Küba devlet başkanlığı yaptı.

  1956da yanında Che Guavera ve küçük bir grupla Kübaya döndü; gerilla savaşı verdiler. Birçok engele rağmen takvimler 1959 yılının ilk gününü gösterdiğinde iktidarı ele geçirmişlerdi.

  Castro, ilk elden neredeyse tüm yetkileri kendisinde topladı. ABD, daha o zamanda onu devirmeyi amaçlıyordu. Domuzlar Körfezi Çıkarması tezgahlandı. ABD ajanları, bini aşkın Kübalı muhalifi örgütlemiş; ancak Domuzlar Körfezi Çıkarması fiyaskoyla sonuçlanmıştı.

  1961DE KÜBAYI SOSYALİST DEVLET İLAN ETTİ
  Fidel 1961 yılındaki bu karanlık olaydan sonra Kübayı sosyalist devlet olarak ilan etti. Soğuk savaşın en şiddetli günleriydi. ABD, Küba ile ticari ilişkilerini kesti; Küba ise Sovyetler Birliği ile bu ülkede rejimin yıkılacağı 1991 yılına kadar sıcak ilişkilerini sürdürdü.

  1962 yılındaki füze krizi ise, dünyayı bir nükleer savaşın eşiğine getirdi. Zira Kübaya Sovyet füzelerinin konuşlandırılması için iki ülke arasında gizli bir anlaşma imzalandığı ortaya çıktı.

  Nükleer başlık taşıyan Sovyet füzeleri, 145 kilometre uzaklıktaki ABDye, Amerikan füzeleri de Kübaya çevrilmişti. Sovyetlerin füzeleri geri çekmeyi kabul etmesiyle savaşın eşiğinden dönüldü ama ABD ile Küba arasındaki kavga, günümüze kadar süregeldi.

  80 YILDA 600 SUİKAST GİRİŞİMİ
  Fidel Castro, 600 suikast girişiminden kurtulduğunu iddia ediyor. Ona göre, ABD ajanları ve ABDnin desteklediği Kübalı muhalifler, kendisini defalarca öldürmeye çalıştı.

  Son açıklamalarından birinde, “80 yaşıma geldiğim için mutluyum. Bunu hiç tahmin etmiyordum. Üstelik, dünyanın en büyük gücü her gün sizi öldürmeye çalışırken diyordu.

  Castro, yüzbinlerce Kübalının dinlediği 3-4 saat süren uzun konuşmalarıyla da hatırlanacak. ABDye kafa tutmaktan asla vazgeçmeyen Castronun konuşmalarında bunun izlerini görmek mümkün.

  Sözgelimi ülkesinin ABD tarafından işgali olasığılı gündeme getirildiğinde hala adeta aslan kesiliyor. “Ülkemi savunma adına ölümüne savaşmak için en ön sırada yer alırım, “Bizi hiçbir şey durduramaz. zafer bizim olacak diyen Fidel, yıllar boyunca devrime olan inancında da hiçbir şey kaybetmedi.

  SOSYAL ALANDA ÖNDER ÜLKE
  Sovyetler Birliğinin çöküşüyle sarsılan, büyük ölçüde yalnız kalan Kübayı 21. yüzyıla taşımayı başardı.

  Yarattığı Küba ile üçüncü dünya ülkelerine ilham verdi. Küba, yıllardır özellikle sosyal alanda pek çok ülkeye önderlik ediyor. Ülkede, sağlık ve eğitim hizmetleri ücretsiz. Hatta Küba, üçüncü ülkelere sağlık alanında yardımcı oluyor, çeşitli projeler için insan ve tıbbi malzeme desteği sağlıyor.

  Castro bu atılımlarla, pek çoklarına göre eşitlik, adalet ve dayanışmanın sembolü oldu.

  Dostlarına da sırtını dönmedi. Küba Devriminin ardından bu kez Bolivya dağlarında devrim için çarpışmaya giden en yakın arkadaşı Cheye vefasını, ölümünden yıllar sonra kemikleri Kübaya getirildiğinde söyledikleriyle gösterdi. Cheye tarih için, yaşamı ve gösterdiği örnek için teşekkür ediyordu.

  Muhalifleri ise, Castroyu bir diktatör olarak tanımlıyor; her hareketlerinin izlendiğinden, baskılardan, yolsuzluktan, işsizlikten şikayet ediyorlar.

  ABD, hem gizli hem açık bir şekilde Küba içindeki ve dışındaki muhaliflere yönelik desteğini sürdürüyor. Washingtonun, Kübaya yönelik ambargosu da sürüyor. Ancak pek çok yorumcuya göre, tüm bu desteğe rağmen, ufukta Kübada bir iç ayaklanma ihtimali görünmüyor.


  alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ara 2012