Ferrari nin Doğuşu

'Sosyal Konular' forumunda alemşah tarafından 22 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Peki dünyada bir numara olmuş bu otomobil markasının yaratıcısı nasıl oldu da bugünlere geldi?
  Ferrari'nin küçüklüğünde üç hayali vardı: Birincisi opera sanatçısı olmak, ikincisi spor muhabiri olmak ve sonuncusu ise yarış pilotu olmaktı. Birincisi için pek yeteneği yoktu, ikincisi için çaba göstermedi fakat üçüncü tutkusu dünya üzerinde unutulmayacak bir isim yarattı.

  [​IMG]

  1898 doğumlu Enzo Ferrari, Birinci Dünya Savaşı'nda grip salgını yüzünden babasını ve abisini kaybetmiş; ve okulu bırakıp askere gitmek zorunda kalmıştı. O dönemlerde ölümcül bir hastalık olan gribe yakalanınca ordudan ayrılmak zorunda kaldı ama yılmadı ve grip hastalığını atlatmayı başardı.
  İşte hayat hikayesi tam da bu kayıplardan sonra başladı: Annesine bakmak için Fiat'a başvurdu ancak kabul edilmedi. Daha sonra Vespa için test sürüşleri yapmaya başlayan Ferrari, burdaki yarışlarda Alfa Romeo'nun dikkatini çekti.
  1920 yılında, Alfa Romeo'nun yarış pilotlarından biri oldu Ferrari; ismi de bu dönemde bir efsane misali kulaktan kulağa yayıldı. Onun da öncülüğünde Alfa Romeo araba yarışçılığının bir numaralı ismi oldu.
  Enzo Ferrari'nin hız tutkusu, daha önce hiç kimsenin ulaşamadığı hızlarda virajları dönebilme kabiliyeti yanı sıra; arabasının ergonomisinden, motor aksamına her şeyiyle ilgilenmesi, onu araba yarışları tarihinin ölümsüzleri arasına soktu.

  1929 yılında Scuderia Ferrari'yi Alfa Romeo'nun yarış takımı olarak kurdu.
  1932 yılına kadar Enzo Ferrari yarışmaya devam etti; ancak oğlu Dino Ferrari'nin doğumuyla yarışlardan ayrılarak, otomobil fabrikasının işlerine geçti. Bu dönemde, araba motorlarının güçsüzlüğü; hafif spor arabaların gelişmesi üzerine çalışmalara başladı.

  Kontrolündeki yarış takımı katıldığı tüm yarışları kazandı. 1935 yılında Mercedes'in kazanmasında ise deterjan bazlı bir motor temizleyicisi büyük rol oynadı.

  Enzo Ferrari, yarış otomobilleri yaratma becerisi sayesinde Alfa Romeo'nun sportif direktörü oldu. Otomobil devi Ferrari'nin kurucusu 9 yıl yöneticilik yaptıktan sonra asıl istediği şeyin otomobil tasarlamak olduğunu fark etti ve işini bıraktı.

  İşte o gün bugündür Enzo Ferrari'nin yaşam öyküsü ile Ferrari'nin yaşam öyküsü eş anlamlı.

  ÖNCE KENDİ OTOMOBİL ATÖLYESİNİ KURDU

  Enzo Ferrari, önce, bazı yarış takımlarına otomobil parçaları satan Auto-Avio Costruzioni'yi kurdu. Doğduğu şehir Modena'da, küçük bir araba üretimi atölyesi kurdu; ve burada sadece kendisinin kullanması için bir araba yapmaya çalıştı.

  Ancak, II. Dünya Savaşı'nda Modena'nın bombalanmasıyla, tasarımına yeni başladığı arabayı da bitiremeden Maranello'ya taşınmak zorunda kaldı, Ferrari.

  1946 yılında, Dünya otomotiv tarihin en çok "düşlere" giren ismi Ferrari'yi kurdu. Ferrari'nin ilk tasarladığı arabalar kendi adını taşıyan Ferrari 250 ve Ferrari 250 GT'ydi.

  FERRARİ'NİN AMBLEMİ NE ANLAMA GELİYOR?  İtalyan kontesin 1923 yılında Enzo Ferrari'ye hediye ettiği maskot, Ferrari'nin amblemini teşkil ediyor. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı, firma sahibinin yaşadığı komşu şehir Modena'yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor.

  1950'lerde, Ferrari imparatorluğu İtalyan ekonomisi gibi yükselişe geçti. Ancak, Enzo Ferrari, maddi yönden sıkıntılı olduğu günleri geride bırakamadı; zira, o dönemlerde İtalyan Mafyası'ndan borç almıştı ve belki de bu borca karşılık oğlunu kaybetti.

  İtalyan Mafyası'na borcunu geri ödeyemeyen Enzo Ferrari'nin oğlu, Dino Ferrari, genel bakış açısına göre İtalyan Mafyası tarafından zehirlenerek öldürüldü. Bu konuda iki değişik bakış açısı daha var; mahkeme tutanakları "kas gelişememezliği" hastalığından öldüğünü yazıyor.

  O dönemde İtalyan medyası, Dino Ferrari'nin uyuşturucu sonucu öldüğünü savunmuştu; ancak Dino Ferrari 24 yaşında vefat etmesine rağmen arabalar üzerine müthiş bir bilgisi vardı.

  Formula 2 arabaları için V6 motorunu daha 23 yaşındayken düşünüp, Vittorio Jano'ya da ertesi yıl ölmeden önce teknik düşüncelerini iletmişti. Bu da, o'nun en son günlerinde bile oldukça zinde olduğunu gösteriyor.

  Bu olayın üzerine, Enzo Ferrari; Ferrari'nin "Ferrari Dino" serisini yarattı. Ancak bu arabaya ferrari logosu konulmasına Enzo Ferrari şiddetle karşı çıktı. Bu nedenlede araca "Dino" yazan bir logo konuldu.

  Bu tasarım Ford'un yarattığı en hızlı ve yarışlardaki en başarılı arabası Ford GT40'a ilham kaynağı oldu.

  LAMBORGHINI'NIN DOĞUŞUNA VESİLE OLDU  Enzo Ferrari, yine bir lüks markası olan Lamborghini otomobillerinin doğuşuna vesile oldu. Peki ama nasıl? Traktör üreticisi Feruccio Lamborghini aynı zamanda koyu bir Ferrari fanatiğidir, garajında birkaç Ferrari otomobili vardır.

  Gelgelelim Ferrari'nin bir parçasını beğenmemektedir. Bunu duyan Enzo Ferrari küplere biner ve der ki: "Bir traktör üreticisi bir Ferrari'den ne anlar!"

  İşte bu söz Lamborghini'yi çileden çıkarır ve bir spor otomobil üretmek için kolları sıvar. Sonuçta herkesin bildiği Lamborghini otomobilleri ortaya çıkar.

  mynet