fermuarı kim buldu fermuarı kim icad etti

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Dark tarafından 24 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. fermuarı kim icad etti

  fermuarı kim buldu Gideon Sundback


  Aslında fermuarın bulunuşu bir zaruretten kaynaklandı.
  Birinci Dünya savaşından önce insanlar giysilerini iri ve kapanması zor olan düğme ile kapatmaya çalışırlardı. Fermuarın icadında her ne kadar tek bir mucitten söz etmek zor olsada asıl katkıyı 1893 yılında Chicago'lu bir makine mühendisi olan Whitcomb L.Judsonun yaptığı söylenebilir. Judson o yıllarda tramvay ve otomobil gelişmelerini incelemekte ve başarılı buluşlara imza atmaktaydı. 1891 yılında Judson ayakkabılar için kilit açıcı(bağlayıcı) buluşuyla ortaya çıktı.

  [​IMG]

  Whitcomb L.Judson buluşunu Chicago Dünya Fuarı'nda sergilemiştir. Ancak beklenen ilgiyi görememiştir. Judson'un buluşunda birçok tasarım hatası vardır.Aynı zamanda ürkütücü bir görünüme sahiptir. Ve pek çok üretici seri üretim yapmayı reddetmiştir. Yaratıcı zekanın bir ürünü olan buluş kaba ve kullanışsız olduğu için tutulmadı. Judson'un şirketinde çalışan Gideon Sundback isimli İsveçli bir mühendis Judson'un bağlayıcısını geliştirerek günümüz fermuarını oluşturdu.Esnek ve güvenilir olması için bağlayıcıların küçük olması gerektiğini fark etti.1913e kadar bu doğrultuda hareket ederek buluşunu geliştirdi.

  1917de ABDnin savaşa girmesiyle birlikte, donanma komutanı binlerce fermuar sipariş ederek bir gecede Sundback'i zengin etmekle kalmayıp, fermuarın hepimizin vazgeçemediği bir ürün olmakla beraber deyimlerimizde dahi yerini almasının ve hayatımızdaki en önemli pratik malzemelerden biri olmasının yolunu açmıştır.
    2. teşekkür

  çok güzel yazı ve hepinizin okuyabileceği şey . herkesin okumasını tavsiye ederim. bu siteye teşekkür.
   


 3. yoo

  yoo


  bence bir de fotoğrak konulsa iyi olur