Fenerbahçe'nin tüm başkanları

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Fenerbahçe başkanları hakkında bilgiler  Fenerbahçe Spor kulübünün günümüze dek gelmiş geçmiş tüm başkanlarının listesi

  [​IMG]

  Fenerbahçe futbol kulübünde başkanlık yapanlar

  Ziya Songülen


  [​IMG]

  Nurizade Ziya Songülen,Fenerbahçe Spor Kulübü'nü kuran üç kişiden biridir ve Fenerbahçenin ilk başkanıdır.Kadıköy Elmas Doğan Lisesinden mezun olan Ziya Songülen futbolcu iken sağ bekte oynamıştır.1907-1908 Başkanlığı döneminde Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nu, o dönemki adıyla "Papazın Çayırı"nı, 17 altın karşılığında satın almıştır.
  1936 yılında beyin kanaması sonucunda vefat etmiştir. Başkan Ziya Songülen ilk başkan olduğu için bugün dahi unutulmamaktadır.

  Ayetullah Bey
  [​IMG]

  Ayetullah Bey Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurucularındandır. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurulduğu sırada Osmanlı Bankası'nda memur olan Ayetullah Bey, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ilk Genel Sekreteri olmuş, 1908-1909 yıllarında ise bu kulübün başkanlığını yapmış spor adamıdır. Ayrıca ilk Fenerbahçe takımında kaleci ve savunma oyuncusu olarak görev almıştır. Galatasaray Lisesi mezunudur.

  Hareket Ordusu erkanından Piyade Feriki Şevki Paşa’nın oğlu olan Ayetullah Bey 1888’de Boğaziçi’nde Boyacıköy’de doğmuştur. Galatasaray Lisesi'nden mezun oldukan sonra Su şirketi'nde, kısa süre sonra da Osmanlı Bankası'nda memur olarak çalışmaya başlamıştır.

  Ayetullah Bey, Nurizade Ziya Songülen'in 1908 yılındaki istifasından sonra devralmıştır. Kulübün sıkıntıya düştüğü ve diğer kulüplerle birleşerek güçlenmeyi hedeflediği 1909 yılında Üsküdar ve Pazaryolu Kulüpleriyle yapılan görüşmelerde anılan kuluplerin yöneticilerinin Fenerbahçe'nin adı üzerinde de pazarlığa başlamaları üzerine Ayetullah Bey "Fransa Kralı XIV. Louis 'L'état, c'est moi-Devlet ben'im" demişti. Ben de Fenerbahçe ben'im diyor ve bu pazarlığı kabul etmiyorum" diyerek kulübün adının ve kimliğinin kuruluşundan henüz iki yıl sonra tarihe karışmasını engellemiştir.

  Türkiye'deki 1912-13 yıllarında ortaya çıkan ilk izcilik hareketinde ilk oymak beylerinden olan Ayetullah bey, I. Dünya Savaşı sonlarında iki yıl ülkeyi kasıp kavuran "İspanyol Nezlesi" felaketinin kurbanlarından biri olarak, 1919’da henüz 31 yaşında vefat etmiştir.

  Tevfik Haccar Taşçı
  [​IMG]

  Tevfik Haccar Taşçı, eski sporcu,spor adamı.
  1909 - 1910 yıllarında Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığı görevinde bulunmuştur.Bu dönemde Penaltı Kralı olarak bilinen sol açık Topuz Hikmet tarafından çizilen Fenerbahçe Amblemi, Tevfik Haccar Taşçı tarafından Almanya'da yaptırılmıştır. Tevfik Taşçı'nın Fenerbahçe tarihine bir diğer hizmeti ise tenis branşının yayılıp sevilmesidir.

  Fuat Hüsnü Kayacan'ın önderliğinde 1918'de Kuşdili çayırında faaliyete baslayan faaliyetler Türk tenisine ilk aşamada, Sait Selahattin Cihanoğlu, Galip Kulaksızoğlu, Zeki Rıza Sporel, İsmet Uluğ ve Sabih Arca gibi aynı zamanda futbol takımında oynayan değerli tenisçiler kazandırmıştır. Bu gençlere daha sonra esaretten dönen Tevfik Taşçı, Prens Muhsin Yeğen, Mehmet Karakaş, M.Reşat Pekelman, Edvard Ohanesyan, Ekrem Rüştü Akömer, Kerim Bükey ve İbrahim Cimcoz da katılmıştır.

  Fenerbahçe tenisi ilk şöhretini mütareke ve işgal yıllarında (1919-1923) yabancı takımlara karşı galibiyetlerle kazanmıştır. Özellikle, 1920'de Osmanbey Kortu tenisçileriyle yapılan ilk ciddi karşılaşmadan sonra, 31 mart 1921'de ABD'lileri, 24 Haziran'da İngilizleri ve 28 Temmuz 1922'de de Beyoğlu'nun en seçkin yabancı tenisçilerini yenen Fenerbahçeliler, 19 Eylül 1922'de Beşiktaş Jandarma Okulu kortlarında tertiplenen ilk İstanbul Tenis Şampiyonluğunu da tekte Zeki Rıza Sporel, çiftlerde de Galip kulaksızoğlu ve Tevfik Taşçı ile kazanmışlar ve Sabiha Sultan'ın koyduğu kıymetli vazoyu Fenerbahçe Müzesi'ne mal etmişlerdir.

  Kendisinden sonra Fenerbahçe başkanlığı görevine Osman Fuat Efendi gelmiştir.

  Osman Fuat Osmanoğlu
  [​IMG]

  Osman Fuat Efendi, Osmanlı Hanedanı'ndan şehzade ve spor adamı.(d.24 Şubat 1895, Çırağan Sarayı, İstanbul-ö.19 Mayıs 1973, Nice, Fransa)

  Osman Fuat Efendi, V. Murat'ın torunudur.Şehzade Mehmed Selahaddin Efendi'nin oğludur. Annesi Jalefer Hanımefendi'dir. Harp Okulunu bitirdi.Libya'da İtalyanlara karşı savaştı.1924 yılında Osmanoğlu ailesi sürgün edilince Fransa'ya yerleşti.Ağabeyi Şehzade Ahmed Nihad Osmanoğlu'nun vefatıyla 1954 yılında Hanedan Reisi oldu. Mısırlı Prenses Kerime (1898-1971) ile evlendi. Çocuğu olmamıştır. 1973 yılında Nice'te vefat etti. Mezarı Paris'te Bobigny Müslüman Mezarlığı'ndadır. 1911–1912 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığı yapmıştır. Kendisinden sonra Fenerbahçe'de Hamit Hüsnü Kayacan başkan olmuştur.

  Hamit Hüsnü Kayacan
  [​IMG]

  Hamit Hüsnü Kayacan eski spor adamı (ö.1952).
  Babası Hüseyin Hüsnü' dür. Bu nedenle bu isimle de bilinirdi.
  Galatasaray Spor Kulübü' nün kurucularından ve ilk yöneticilerinden olan Hamit Hüsnü Kayacan Fenerbahçe'ye 1912 yılında idareci olarak geçti ve Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığını Osman Fuat Efendi'den devraldı.Bu görevi 2 yıl sürdüren Kayacan, 1914'de görevi Hulusi Salih Paşa'ya bırakmıştır. Fenerbahçe' ye geçtikten sonra 1 Eylül 1913' te Galatasaray SK kurucuları listesi' nden çıkarılmıştır.
  Hamit Hüsnü Kayacan ayrıca Türkiye'nin ilk futbolcusu kabul edilen Galatasaray Spor Kulübü' nün 29 sicil numaralı üyesi Fuat Hüsnü Kayacan'ın abisidir.
  1952 yılında ehliyetsiz bir taksi şoförünün çarpması sonucu hayatını kaybetmiştir.

  Salih Hulusi Kezrak
  [​IMG]

  Salih Hulusi (Paşa) Kezrak, (1864 - 1939)VI. Mehmet Vahdettin saltanatında ve İstanbul'un işgal altında bulunduğu dönemde 8 Mart 1920 - 5 Nisan 1920 tarihleri arasında yirmi sekiz gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.
  1864’de İstanbul’da doğdu. Bugünkü Kara Harp Akademisi’ni bitirerek kurmay yüzbaşı oldu. 1919’da Damat Ferit Paşa ve Ali Rıza Paşa Hükümetlerinde Bahriye Nazırlığı yaptı. 8 Mart 1920’de hükümeti kurmakla görevlendirildi. İstanbul’un işgal edilmesinin ardından 2 Nisan 1920’de istifa etti. Tevfik Paşa’nın kurduğu hükümette bahriye nazırlığı yaptı. Bu görevi sırasında 5 Aralık 1920’de Ankara Hükümeti ile Bilecik Görüşmesi’ne katıldı. Diğer İstanbul Hükümeti temsilcileri ile birlikte Bilecik’ten Ankara’ya götürülerek alıkonuldu. İstanbul’a döndükten sonra resmi bir görev almayacağını yazılı olarak taahhüt etmesiyle 7 Mart 1921’de salıverildi. Buna rağmen İstanbul Hükümeti’nde görev aldı. Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasından sonra siyasetten çekildi, 1939’da İstanbul’da vefat etti.


  Mehmet Sabri Toprak
  [​IMG]

  Sabri Toprak, (d. 1877, Turgutlu, Manisa, Osmanlı İmparatorluğu) - (ö. 19 Şubat 1938), Türk siyasetçi.
  Tüfekçizade Mehmet Bey'in oğludur. Hukuk fakültesinden mezun olmuş, Posta ve Telgraf Genel Müdürlüğü yapmıştır. Osmanlı Meclis-i Mebusanı'nda 2.ve 3. dönem Saruhan, TBMM II. Dönem Saruhan, III. Dönem Manisa (İstifa: 23 Şubat 1929, Cebelibereket'ten 2 Nisan 1930'ta seçilmiştir), IV. ve V. Dönem Manisa Milletvekili milletvekilliği ile TBMM Başkanvekili ve Tarım Bakanlığı yapmıştır. 1915-1916 yılları arasında Fenerbahçe Spor Klubü başkanlığı yapmıştır.
    2. Cevap: Fenerbahçe'nin tüm başkanları

  Doktor Nâzım Bey


  [​IMG]

  Doktor Nâzım Bey (d. 1872 Selanik Yunanistan – ö. 26 Ağustos 1926, Ankara), Türk doktor. İttihat Terakki Cemiyeti’nin önde gelenlerinden. Son Talât Paşa hükümetinin maarif nazırı. 1916-1918, Fenerbahçe Kulübü Başkanı.


  Ömer Faruk Osmanoğlu
  [​IMG]

  Ömer Faruk Efendi;(27 Şubat 1898, İstanbul – 28 Mart 1969, Kahire) son Osmanlı halifesi II. Abdülmecit'in oğlu idi.
  Babası son Osmanlı halifesi II. Abdülmecit, annesi ise Şehsuvar Başkadın Efendi idi. Kız kardeşi ise başka bir anneden doğan Dürrüşehvar Sultan'dı. Mekteb-i Sultani'de (Galatasaray Lisesi) okudu, daha sonra Almanya'da Potsdam Askeri Akademisi'ni bitirdi. I. Dünya Savaşında Verdun cephesinde savaştı. Türkiye'ye döndükten sonra sonra kuzeni son Osmanlı padişahı Vahdeddin'in kızı olan Sabiha Sultan ile evlendi ve bu evlilikten Neslişah Sultan, Hanzade Sultan ve Necla Sultan adlarında üç kız sahibi oldu.Ömer Faruk Osmanoğlu bir oğlu olmasını çok istemiş ve doğacak olan oğlunun ismini bile düşünmüştür.(Ertuğrul Osman'dır.)
  Ömer Faruk Efendi futbol sporuna olan ilgisiyle tanınır. 21 yaşındayken 1919 yılında Fenerbahçe Kulübü'nün başkanlığına seçildi.Milli Mücadele'ye katılmak için Anadolu'ya yola çıktığı esnada Niğbolu dolaylarında Ankara Hükmeti yetkilileri tarafından İstanbul'a geri gönderilmiştir. 4 Mart 1924 tarihinde TBMM'nin kabul ettiği hilafetin kaldırılması ve Osmanlı Hanedanı'nın sınırdışı edilmesi kanunu gereğince sınır dışı edildi. Bu tarihe kadar 5 yıl Fenerbahçe Kulübü'nün başkanlığını sürdürmüştü.
  Ömer Faruk Efendi Türkiye'ye bir daha gelemedi. 45 yıl sürgünde yaşadı. 28 Mart 1969 tarihinde Kahire'de vefat etti. Ancak ölümünden 5 yıl sonra Osmanlı Hanedanının üyesi olan erkeklerinin ülkeye dönmelerine izin verildi. Yıllar sonra hükümetin "sessizce nakledilmesi şartıyla" verdiği özel bir izinle naaşı Türkiye'ye getirildi ve 10 Mart 1977'de Cağaloğlu'ndaki II. Mahmut Türbesi'ne defnedildi.


  Nasuhi Baydar
  [​IMG]

  Nasuhi Baydar Fenerbahçeli eski yönetici.
  Nasuhi Baydar Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurucularındandır.1924–1927 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nde başkanlık yapmıştır.Alâ lakaplı Alaattin Baydar'ın ağabeyidir.


  Ali Naci Karacan
  [​IMG]

  Ali Naci Karacan (1896 - 1955) Türk gazeteci ve yazar.
  Fransız Ererler Okulu'nu ve Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Tasviri Efkar gazetesinde üç yıl çalıştı; sonra İkdam'a geçti. Bu gazetede İttihat ve Terakki Cemiyeti'ni eleştiren yazılar yazdı. Vakit'e yazı işleri müdürü oldu. I. Dünya Savaşı'na çevirmen olarak katıldı. İki arkadaşıyla birlikte Kurtuluş Savaşı'nı destekleyen Akşam Gazetesi'ni yayınladı. Lozan Antlaşması dolayısıyla İsviçre'ye gitti. İkdam'ı yeniden çıkardı, gazete kapanınca Viyana'ya gitti. 1931'de Viyana'dan döndü, sırasıyla Politika ve İnkılap gazetelerini yayınladı. Bunlar da kapandıktan sonra 1935'te Tan gazetesini kurdu. 1936'da Tan'dan ayrılıp Anadolu Ajansı temsilcisi oldu. 1948'e dek yurtdışında kaldı. 1950'de Milliyet Gazetesi'ni kurdu. Ölüm tarihi 07.07.1955'dir

  Muvaffak Menemencioğlu
  [​IMG]

  Muvaffak Menemencioğlu (d.1884 İstanbul), eski spor adamı.
  Namık Kemal'in torunudur. Dışişleri Bakanı Numan Menemencioğlu'nun ağabeyidir. Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı'nda Saruhan (Manisa) milletvekili olarak görev yaptı. Eşi Katerina Rum asıllıydı. Kızı Nermin Menemencioğlu, Türk Şiiri üzerine birçok yazı yazmıştır. Oğlu, Rıfat Turgut Menemencioğlu, Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçiliği yapmıştır.
  Muvaffak Menemencioğlu 1928-1932 yılları arasında görevi Nasuhi Baydar'dan alarak Fenerbahçe Spor Kulübü'nde başkanlık yapmıştır.Ayrıca Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurucuları arasında yer alır. Kendisinden sonra bu göreve Sait Selahattin Cihanoğlu gelmiştir


  Hayri Celal Atamer
  [​IMG]

  Hayri Celal Atamer, eski spor adamı.
  Sait Selahattin Cihanoğlu'dan sonraki, Şükrü Saraçoğlu'ndan önceki Fenerbahçe Spor Kulübü başkanıdır. 1933–1934 yılları arasında bu görevde bulunmuştur.


  Şükrü Saracoğlu
  [​IMG]

  Mehmet Şükrü Saraçoğlu, (d. 1887, Ödemiş-İzmir – ö. 27 Aralık 1953, İstanbul). Eski milletvekili ve başbakan.
  İlk ve orta okulu Ödemiş’te okuduktan sonra İzmir idadisi’ne girdi. Son derece zeki, çalıskan bir öğrenciydi. İzmir idadisini birincilikle bitirerek, Mekteb-i Mülkiye’ye geçti. 1909 yılında Mekteb-i Mülkiye’ yi bitirerek İzmir Valiliği Maiyet Memurluğu’na atandı. İzmir Sultanisi’nde matematik-öğretmenliği yapan Saraçoğlu, 1911 yılında İttihat ve Terakki Ticaret Mekteb-i Müdürlüğü görevine getirildi.

  Şükrü Saraçoğlu’nun Hitler’inkine benzer “toplama kampı” tutkusundan, Hitler’in elinden kaçan ve Türkiye’ye sığınan bir çok bilimadamı da nasibini aldı. 100 kadar Alman, 1944-1945 yılları arasında Çorum, Yozgat ve Kırşehir’de açılan toplama kamplarına gönderildi.
  Nazi Almanyası'nın savaş yıllarındaki Ankara elçisi Von Papen ve onunla yakın ilişkide olan Türk hükümetinde yetkili ekipteydi. Refik Saydam, Şükrü Saraçoğlu ve Numan Menemencioğlu'nun da dahil olduğu bu ekip Nazi Almanyasını desteklemekte, Almanya ile dış ticareti Alman para birimi "Reichsmark" ile yapmakta, TC banknotlarını Almanya'da bastırmakta, Almanya'ya paslanmaz çeliğin hammaddesi olan krom sevkiyatı yapmakta ve Sovyetler Birliği'nin işgal ettiği Kırım ve Kafkasyadaki Türk topraklarında askeri harekat yapmakta olan Nazi Ordusunu cephede takip etmek için komutanlar yollamaktaydı. İkinci Dünya Savaşı'nın "Milli Şef"likle idare edilen Almanya ve İtalya tarafından kaybedilmesi ve Sovyetler Birliği'nin Türkiye'den Kars, Ardahan, Artvin ve Sarıkamış'ı istemesinden sonra 1946'da Saraçoğlu istifa ederek Başbakanlığı Recep Peker’e devretti. 1 Kasım 1948 ve 22 Mayıs 1950 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı yaptı.

  1950 genel seçimlerinde yeterli oy alamayan Saraçoğlu TBMM'ye seçilemeyince siyaseti bıraktı.27 Aralık 1953'te İstanbul'da öldü. Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı'ndadır.

  Şükrü Saraçoğlu ayrıca 16 yıl boyunca Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığını yapmıştır. 22 Temmuz 1998 yılında alınan kararla Fenerbahçe Stadı'nın adı Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu olarak değiştirilmiştir.
    3. Cevap: Fenerbahçe'nin tüm başkanları

  Ali Muhiddin Hacı Bekir

  [​IMG]

  Bir Dönem Fenerbahçe başkanlığı yapmıştır.

  Osman Kavrakoğlu
  [​IMG]

  Osman Kavrakoğlu (d. 1915 Rize- ö. 2 Mayıs 1995)

  Babası Hacı İbrahim Efendi’yi daha çocuk yaştayken kaybetti. Abisi olan Rize’nin ilk futbolcularından Ali Kemal Kavrakoğlu tarafından İstanbul’a getirildi. 1935 yılında İstanbul Lisesi’nden mezun oldu. Amatör küme takımlarından Altın Tepsi’de futbol oynadı. Hukuk Fakültesini bitirdi. Çeşitli il ve ilçelerde yargıçlık, savcı yardımcılıkları ve savcılık görevlerinde bulundu.

  Demokrat Parti'ye girdi.Partinin Rize’de teşkilatlanmasını üstlendi. 14 Mayıs 1950’de yapılan seçimlere kendisi ile birlikte Zeki Rıza Sporel’in de Rize’den milletvekili adayı olmasını sağladı.

  Şükrü Saracoğlu’nun desteğini de arkasına alarak yapılan kongrede Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığına seçildi. Bu görevi (1950-1951)-(1952-1953)-(1954-1955) yılları arasında yaptı. Osman Kavrakoğlu 10 yıl süre ile TBMM’de Rize Milletvekili olarak yer aldı.

  Yassıada’da yargılandı.Önce ölüm cezasına çarptırıldı, ardından cezası 15 Eylül 1961'de müebbet ağır hapse çevrilmiştir. 1965 yılında aftan yararlanarak serbest kaldı. Ömrünüm son yıllarında Armatörler Birliği Hukuk Müşavirliği görevini yürüttü.


  Bedii Yazıcı
  [​IMG]

  Bedii Yazıcı, (d. 1914) eski futbolcu ve yönetici.

  Robert Koleji'nde voleybol ve basketbol oynarken kaleci olmaya karar verdi.Fenerbahçe'ye transfer olup 1934 - 1936 yılları arasında 37 maçta Fenerbahçe'nin kalesini korudu. Türkiye'de uzun plonjonlar yapan ilk kaleci oldu. Geçirdiği bir ameliyat sonrasında futbola veda etti.

  Futbolda jübile yaptıktan sonra eğitimi için ABD'ye gitti. Burada sigortacılık üzerine çalıştı ve çeşitli şirketlerde genel müdürlük yaptı. 1953 - 1954 yılları arasında Fenerbahçe başkanlığı yaptı.


  Zeki Rıza Sporel
  [​IMG]

  Zeki Rıza Sporel (d. 28 Şubat 1898 - ö. 3 Kasım 1969 İstanbul) Türk futbol tarihinin ünlü golcülerindendir.
  Fenerbahçe A takımına 17 yaşında girdi. Takımın formasını 18 yıl boyunca giydi. 352 maçta 470 gol attı. Milli takımın ilk golcüsüdür. Türk Millî Futbol Takımı formasını 16 kez giydi. 10 kez kaptanlık yaptı. 26 Ekim 1923'te Romanya ile oynadığımız ve 2-2 berabere kaldığımız ilk milli maçımızda 2 golümüzü de atmıştır. Milli takıma toplam 15 gol kazandırdı. Milli takımın Finlandiya'yı 4-2 yendiği maçta Türkiye'nin 4 golünüde atarak bu konudaki rekoru uzun süre elinde tuttu. .Futbolu 1934'te bıraktı. Soyadı kanunu çıktıktan sonra, soyadı bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiştir.Tenis dalında Türkiye'yi temsil etti. Yöneticilik yaptı. Su sporları Federasyonu ve Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlıklarında bulundu. 1950 yılında Demokrat Parti'den, Rize milletvekili olarak meclise girdi. Türk spor tarihinin en iyi 11'ine seçildi. Ayrıca Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki ezeli rekabette Galatasaray ağlarına tam 27 gol atarak kırılması çok güç bir rekora imza atmıştır.Kardeşleri ünlü futbolcular Hasan Kamil Sporel ve Arif Sporel.


  Agah Erozan
  [​IMG]

  Agah Erozan (d. 1 Ağustos 1910 Bursa - ö. 2 Eylül 1993), Türk siyasetçidir.

  Demokrat Parti üyesiydi. Parti kapatılınca idamı istenen kişiler arasında bulundu.

  Bursa Erkek Lisesi mezunudur.1958-1959 yılları arasında Fenerbahçe başkanlığı yapmıştır. 1959 Sezonundaki Ignace Molnar yönetimindeki Fenerbahçe Profesyonel Lig'de şampiyon olan ilk takım olmuştur. 1959-60 Sezonuna ise Mehmet Reşat Nayır yönetiminde giren Fenerbahçe'nin başına daha sonra Laszlo Szekelly gelmiştir. Lig bitmeden başkanlık seçimleri tekrarlanmış ve başkanlığa Medeni Berk seçilmiştir. Fenerbahçe o sezon ligi 4. tamamlamıştır


  Medeni Berk
  [​IMG]

  Medeni Berk (d. 1913, Medine, ö. 16 Mart 1994[1]), Türk siyasetçi.

  İstanbul İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu'nu bitridi. T. C. Ziraat Bankası'nda müfettişlik, 1950'de TARİŞ umum mudürlüğü, 1951'de Emlak Kredi Bankası Genel Müdürlüğü yapmıştır. 1957 yılında, Niğde'den XI. Dönem Milletvekili seçilmiş, İmar ve İskan Bakanlığı yapmış; 11 Aralık 1959'da Devlet ve Başbakan Yardımcılığına getirilmiş, 27 Mayıs Darbesine kadar Başbakan Adnan Menderes'in yardımcılığı görevinde kalmıştır. 1959 - 1960 yılları arasında Fenerbahçe Kulübü başkanlığında bulunmuştur[2]. 1964'te ise Akbank Umum Müdürlüğüne seçilen Medeni Berk, uzun yıllar bu görevde kalmış, 5 Ocak 1970 ile 30 Mayıs 1971 tarihleri arasında ise TOBB başkanlığı yapmıştır.

  1974 yılında kurulan Brisa Bridgestone Lastik San. ve Tic. A. Ş.'nin kurucuları ve ilk idare meclisi azaları arasındadır.

  16 Mart 1994 vefat etmiştir.

  Mukadder Berk hanımla evli ve 1 çocuk babasıdır.Eşi Mukadder hanım 2007 Mart'ında vefat etmiştir.

  Hasan Kâmil Sporel
  [​IMG]

  Hasan Kâmil Sporel, (d. 1894 - ö. 1968) Futbola Galatasaray Lisesi' nde öğrenciyken başladı. Galatasaray Spor Kulübü' nde oynadıktan sonra Fenerbahçe'ye geçti ve burada yetişti. Fenerbahçe'de başkanlık yaptı. 1923 yılında Romanya karşısına çıkan ilk Türk Milli Futbol Takımı'nın kaptanlığını yapmıştır. Hasan Kâmil Sporel, Fenerbahçe'nin Galatasaray kalesine ilk golünü atan futbolcusudur.

  1911 yılında Fenerbahçe'ye transfer olan Sporel, burada genç takımda yarım sezon oynadıktan sonra A takıma alındı. 1914'da öğrenim için gittiği ABD'de, üniversitenin takımında, geçilmez bir defans oyuncusu olduğu için kendisine "Dardanelle" (Çanakkale) lakabı verildi. Sporel'e Türkiye'de ise "dalgakıran" lakabı verilmiştir.

  Türkiye'ye dönünce tekrar Fenerbahçe'ye dönmüştür. Bu dönemde defansta Cafer Çağatay'la beraber oldukça başarılı bir ikili olmuşlardır. Çok eskilerde kaldığı için adı Tanju Çolak, Cemil Turan, Cihat Arman, Rıdvan Dilmen, Lefter, Metin Oktay ve hatta Hakan Şükür gibi isimlerle anılmaz.

  Hasan Kâmil Sporel'in kardeşi, Zeki Rıza Sporel ve Arif Sporel de oldukça ünlü ve başarılı bir futbolcudur.
    4. Cevap: Fenerbahçe'nin tüm başkanları

  Razi Trak

  [​IMG]

  Razi Trak eski spor adamı. Fenerbahçe'nin başkanlarındandır. Kosova Cumhuriyeti'ne bağlı Priştina şehrinden Türkiye'ye göç etmiştir.

  Razi Trak 1961-62 ve 1980-81 yıllarında Fenerbahçe'de başkanlık yapmıştır.1961-62 sezonundaki Laszlo Szekelly yönetimindeki takım 2, 1980-81 sezonundaki sezonundaki sırasıyla Alman Friedel Rausch ve Envir Katip yönetimindeki takım 10. olmuştur.

  Razi Trak ayrıca İsmail Cem İpekçi ve Ercan Arıklı 'nın kayınpederidir.


  İsmet Uluğ
  [​IMG]

  İsmet Uluğ (İstanbul 1901-1975) eski futbolcu, boksör ve spor adamı.

  Futbol hayatına Galatasaray Spor Kulübü' nde başladı. Daha sonra Fenerbahçe'ye geçti ve orada yetişti. 4 şampiyonluk yaşadı.Mücadeleci oyun tarzı ile Yavuz lakabıyla anıldı.Fenerbahçe A takımında kaptanlık yaptı ve oynadığı dönemde 11 kez Türkiye Millî Futbol Takımı forması giydi.

  İsmet Uluğ futbol oynadığı dönemde boksörlüğü ile de ün saldı. 1920 yılında Kadıköy-Kuşdili salonunda düzenlenen ve yabancılarla azınlıkların da katıldığı şampiyonada sıkletinde şampiyon oldu. Uluğ şampiyonluklarını 1920'de Beşiktaşlı boksör Suphi'yi, 1921'de de yine Beşiktaşlı boksör Hikmet'i nakavtla yenerek sürdürdü. Ancak "Yavuz" İsmet asıl göğüs kabartan başarılarını 1918-1923 arasında işgal altında kalan İstanbul'da işgaliclerin ve Rumların boksörlerini Beyoğlu'nda Skatling, Varieté ve Tepebaşı Salonları ile Halep Çarşısı’ndaki Winter Palas’ta tertiplenen müsabakalarda tek tek yenerek kazandı.

  İsmet Uluğ, 1962-1966 yılları arasında ise Fenerbahçe başkanlığı yaptı. Onun döneminde Fenerbahçe 1962-63 sezonunda 3. , 1963-64 ve 1964-65 sezonlarında şampiyon, 1965-66 sezonunda 4. oldu. Türkiye Kupası'nda 1963 ve 1965'te final oynayan takım, 1964'te Galatasaray'ı 3-1 yenerek Atatürk Kupası'nı kazandı. Avrupa Kupaları'nda ise 1963-64 sezonunda Kupa Galipleri Kupası'nda çeyrek finale yükselen takım, yarı finale çıkma fırsatını şanssız bir şekilde kaybetti.

  Aynı dönemde Fenerbahçe'nin amatör sporları da büyük atılım yaptı. Basketbol, voleybol, atletizm, kros, boks, yelken, kürek, kule ve tramplen atlama, masatenisi ve greko-romen güreş dallarında İstanbul ve Türkiye şampiyonluklarına ulaştı. Özellikle 1965 yılında sekiz branşta kazanılan 19 takım şampiyonluğu Türkiye'deki bir spor kulübünün ulaştığı en büyük başarılardan biri oldu.

  İsmet Uluğ döneminin teknik direktörleri Miroslav Kokotovic, Oscar Hold ve Necdet Erdem'dir.


  Faruk Ilgaz
  [​IMG]

  Faruk Ilgaz (d. 1922) Türk spor adamı.

  1966-1974 yılları arasında dönem dönem Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığı yapmıştır. Fenerbahçe Spor Kulübü en fazla kupayı Faruk Ilgaz'ın başkanlığı döneminde kazanmıştır.


  Emin Cankurtaran
  [​IMG]

  Emin Cankurtaran (1 Temmuz 1930 - 20 Şubat 2009), işadamı ve eski spor adamı. Fenerbahçe'nin başkanlarındandır. Cankurtaran Holding'in sahibidir.

  Güven Sazak'ın başkanlığı zamanında, Fenerbahçe yonetim kadrosunda ikinci başkanlık yapmıştır. 1974-1976 yılları arasında Fenerbahçe başkanlığı yapmıştır. Başkanlığı döneminde 1973-74 Sezonunda Didi yönetimindeki Fenerbahçe ligde şampiyon olmuştur. Ertesi yıl sırasıyla Necdet Niş ve Abdullah Gegic yönetimindeki Fenerbahçe ise ligi 4. sırada bitirmiştir.

  20.02.2009 saat 03.40'da vefat etmiştir.


  Ali Şen
  [​IMG]
  Ali Haydar Şen (d. 1939, Prizren, Yugoslavya, bugünkü Kosova) Türk iş adamı ve Fenerbahçe eski başkanı. Daha çok Ali Şen ismiyle tanınmaktadır.

  Liseyi bitirdikten sonra Kosova'dan ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç eden Ali Şen, Türkiye'ye yerleştikten sonra İstanbul'un, Fatih ilçesinde manav dükkânı açmış ve bir süre manavlık yapmıştır.Fenerbahçe'ye gelmeden önce kısa bir süre de gazetecilik yapmıştır. İlk kez 1975 yılında Fenerbahçe'ye geldiğinde kulübün basketbol branşının başına getirilmiştir. 12 Nisan 1981'de kulübün başkanı seçilmiş, başkanlığı Razi Trak'tan devralmıştır.

  Başkanlığının ilk senesinde (1980-81 sezonunda) 1978'den beri şampiyon olamayan bir takım devralmış, o sezon da şampiyonluktan kopan takım son 3 maçını yitirerek 10. sıraya kadar gerilemiştir. Küme düşme potasındaki takımların hepsinin son 3 maçlarını kazanmalarıyla Fenerbahçe ligi biri küme düşen beş takımla aynı puanda bitirmiş ve rakip taraftarların "averajla kümede kaldı" yakıştırmalarına maruz kalmıştır. Oysa ki böyle bir durum haftalar önce matematiksel olarak ihtimal dışı kalmıştı.

  İddialı transferlerle 1981-82 sezonuna giren Fenerbahçe, Donanma Kupası, Westphalia Kupası ve Hürriyet Gazetesi Kupası şampiyonluklarına ulaşmış, 1982-83 sezonunda ise fırtına gibi eserek hem ligi hem de kupayı kazanmış, ayrıca TSYD Kupası, Donanma Kupası ve Çalenç Kupası'nı da alarak 1967-68 sezonundaki "bir sezonda beş kupa" rekorunu egale etmiştir. Ali Şen 1983-84 sezonunda da takım liderken 10 Aralık 1983'te istifasını vererek görevini sonlandırmıştır.

  Döneminde Mustafa Kemal Atatürk'ün doğumunun 100. yılı münasabetiyle Fenerbahçe Avrupa Karması ile oynamış, ilk kez bir Türk futbolcusu İsa Ertürk Dünya Karması'nda forma giymiş ve ilk kez bir Türk takımı yurtdışında düzenlenen özel bir uluslararası turnuvada (Berlin Turnuvası) şampiyon olmuştur.

  İlk kez forma reklamı alınan amatör branşlar da atılım yapmış, Efe Aydan ve Calvin Roberts'in transferleriyle güçlenen basketbol takımı 1982-83'te lig şampiyonluğunu son maçta kaçırmış, voleybol takımı birinci lige çıkmış, güreş takımı kurulmuş, masatenisi, atletizm, kürek ve yelken branşları şampiyonluklara ulaşmış ayrıca masatenisi takımı Avrupa Gençler Şampiyonası'nda dördüncü olmuştur.

  Döneminde tesisleşme hamlesi de başlamış, 1982-83 sezonunda Fenerbahçe Stadı tekrar kullanıma açılmış, ayrıca çimlendirilen Dereağzı tesisleri de Türkiye'nin ilk çim antrenman sahası olmuştur.

  Ali Şen'in ikinci başkanlığı da Feberbahçe'nin daha önce karşılaşmadığı sıkıntılı bir döneme denk gelmiştir. Üstüste en çok dört sezon şampiyonluk göremeyen kulüp, 1989'dan sonra ilk kez şampiyonluksuz beş sezonu geride bırakmış, formda başladığı 1994-95 sezonunda da arka arkaya aldığı 3 yenilgi ve 2 beraberlikle şampiyonluk yarışına daha ilk yarıda havlu atmış, ayrıca UEFA Kupası'na da 1. turda Fransız temsilcisi Cannes'a 0-4 ve 1-5'lik yenilgilerle veda etmişti. Başkan Hasan Özaydın'ın istifasını müteakip, 18 Aralık 1994'te düzenlenen olağanüstü kongrede Ali Şen başkanlık yarışını kazanmıştır. O dönemde her başarısız sonuçtan sonra Fenerbahçe taraftarının attığı Ali Şen başkan, Fenerbahçe şampiyon sloganı Ali Şen'e müthiş bir kamuoyu desteği kazandırmış, bu sayade Şen daha önce iki kongrede seçilmesine engel olan grupların da kerhen desteğini alabilmiştir. 1995-96 sezonunda Fenerbahçe 1989'dan beri ilk şampiyonluğuna ulaşmış ve yine o sezondan beri ilk kez Türkiye Kupası'nda final oynamıştır.

  1995-96 sezonunun sonunda ise kulübün efsane isimlerinden Aykut Kocaman ve Oğuz Çetin'in takımla ilişiğini kesmiştir.

  1996-97 sezonunda ligi üçüncü sırada bitiren takım sadece şampiyon takımların katıldığı son Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalmış, 6 maçta 2 galibiyet ve 1 beraberlikle o zamana kadar bir Türk takımı için rekor olan 7 puanla grubu 3. bitirmiş ve son maçta çeyrek finale kalma şansını kaçırmıştı. 40 yıldır kendi sahasında yenilgi görmemiş Manchester United'ın 30 Ekim 1996'da Fenerbahçe tarafından 1-0 yenilgiye uğratılması ve bu unvanını yitirmesi de Türk futbol tarihinin en önemli maçlarından biri olarak tarihe geçmiştir.

  Ali Şen ve yönetimi o dönemde yabancı kısıtlaması (o dönemde 3+1 idi) ve hakem hataları nedeniyle sık sık Futbol Federasyonu ile karşı karşıya gelmiştir. Ali Şen, grupların Fenerbahçe kongrelerindeki hegemonyasını kırmak için de kulübün tüzüğünün değiştirilmesi ve üye sayısının artırılması için büyük çabalar sarfetmiştir.

  Kulübün amatör branşları da Ali Şen döneminde başarıdan başarıya koşmuş, basketbol takımı Türkiye Ligi'nde final, Avrupa Koraç Kupası'nda çeyrek final oynamış, voleybol hariç diğer branşlar Türkiye şampiyonluğuna ulaşmış, ayrıca 1998'den itibaren Türkiye şampiyonluklarına ambargo koyacak yüzme takımı kurulmuştur.

  Ali Şen ve yönetim kurulu 15 Şubat 1998'de futbol takımı liderken olağan kongre ile yönetimi devretmiştir.

  Ali Şen'in işçi olarak Danimarka'ya gidişinde, Kopenhag'a bağlı Rödovre semtinde yaşayan varlıklı bir mobilyacının 18 yaşındaki kızı Bente ile yaşadığı aşk ve zaman içinde işçilikten patronluğa yükselişi Danimarka televizyonunda bir belgesele konu olmuştur. "Sınırsız Aşk" adlı belgesel, aynı saatte yayınlanan Milan-Liverpool Şampiyonlar Ligi finalinden daha fazla izlenerek bir milyondan fazla kişiyi ekran başına toplamıştır.

  1997'nin sonlarında, bir daha Fenerbahçe'nin başkanı olmayacağını açıklamıştır.
    5. Cevap: Fenerbahçe'nin tüm başkanları

  Fikret Arıcan
  [​IMG]

  Fikret Arıcan (İstanbul, 1911) Türk futbolcu, teknik direktör ve idareci.

  Futbola 12 yaşında Fenerbahçe'de başladı.1931 ile 1937 arasında A Milli formayı 8 kez giydi, 2 gol attı. Bu sayı o dönemde çok seyrek milli maç oynanması ve 1937-48 arasında II. Dünya Savaşı'ndan dolayı hiç bir uluslararası müsabaka yapılamaması nedeniyle düşük kaldı. Futbol hayatının kısa bir süresi Ankara Demirspor'da geçti. Toplam 24 yıllık futbol yaşamını Fenerbahçe'de noktaladı. 20 yıl oynadığı Fenerbahçe'de 406 kez sarı-lacivertli formayı sırtına geçirdi ve 231 gol attı. Gerek kendinden yaşça küçük adaşı Fikret Kırcan ile aynı dönemde ilk onbirde oynamaları, gerek dokuz yıl takımın kaptanlığını yapması, gerekse de oyunculuğu ve yüksek karakteri nedeniyle "Büyük Fikret" olarak anılageldi. Ünlü Fenerbahçe Marşı'ndaki "Cihatlar, Lefterler, Canlar, Fikretler" bölümünde bahsedilen iki Fikret, Fikret Arıcan ile Fenerbahçe'de 1934-56 arasında 22 yıl oynayan Fikret Kırcan'dır.

  1945-1947 arasında ve 1955'de Fenerbahçe teknik direktörlüğü, 1984-1986 arasında da Fenerbahçe başkanlığı yaptı. Döneminde Fenerbahçe futbol takımı 1984-85 sezonu şampiyonluğunu, 1984 ve 1985 Cumhurbaşkanlığı Kupalarını, 1985 TSYD Kupası'nı ve 1984 ve 1985 Donanma Kupaları'nı kazandı. Avrupa Kupaları'nda 1985-86 sezonunda ASALA terörü nedeniyle Fransa ile ilişkilerin gergin olduğu dönemde bu ülkenin şampiyonu Bordeaux'yu eleyerek sükse yaptı.

  Tahsin Kaya
  [​IMG]

  Tahsin Kaya eski spor adamı. Bir dönem Fenerbahçe başkanlığı da yapmıştır.

  Tahsin Kaya 1986-1989 yılları arasında Fenerbahçe'ye başkanlık yapmıştır.Onun zamanında Fenerbahçe 1986-87 sezonunda 5., 1986-87 sezonunda 8. olmuştur. En dikkat çekicisi olan son sezonunda takım 103 gol atarak bir rekora imza atmış ve şampiyonluğa ulaşmıştır.

  Tahsin Kaya zamanında Branko Stankovic, Yılmaz Yücetürk, Birol Pekel, Pál Csernai ve Todor Veselinovic teknik direktörlük yapmıştır.

  Metin Aşık

  [​IMG]

  Metin Aşık eski spor adamı.Bir dönem Fenerbahçe başkanlığı da yapmıştır.

  Metin Aşık 1989-93 yılları arasında Fenerbahçe'de başkanlık yapmıştır.Onun döneminde Fenerbahçe 1989-90 ve 1991-92 sezonlarında 2., 1990-91 ve 1992-93 sezonlarına 5. olmuş, 1990 yılında Beşiktaş'ı 3-2 yenerek Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanmıştır.

  Metin Aşık döneminde Todor Veselinovic, Ömer Kaner, Guus Hiddink, Erol Togay, Tınaz Tırpan ve Jozef Vengloš teknik direktörlük görevlerinde bulunmuştur.

  Tanju Çolak, Engin İpekoğlu, Semih Yuvakuran, Candido Gerson ve Dzoni Novak gibi yıldızları Fenerbahçe'ye transfer etti. Futbol takımı döneminde şampiyonluktan uzak kalırken, önemli galibiyetlere (Galatasaray'a karşı 3 sezonda 3 kez 5 gollü galibiyet, UEFA Kupası'nda iki kez ikinci tura yükselme, Harald Schumacher'in jübilesinde Bayern Münih'e 3-2'lik galibiyet) ve ağır yenilgilere (kendi sahasında Aydınspor'a 6-1, Beşiktaş'a 5-1, Galatasaray, Beşiktaş ve Sarıyer'e 4-1, Avrupa Kupaları'nda Slovak Sigma Olomouc'a 7-1) uğradı.

  Basketbol takımı ise 1990-91 sezonunda Deplasmanlı Lig tarihinde ilk kez şampiyonluğa ulaştı. Ayrıca 1990 ve 1991'de iki kez Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazandı.

  Güven Sazak
  [​IMG]

  Güven Sazak 1935 yılında Ankara'da doğdu. 1958 yılında Fenerbahçe kongre üyesi oldu. 12 yıl Sosyal Tesisler yöneticiliği yaptı. 1993-94'te Fenerbahçe'de başkanlık görevini yürüttü. Fenerbahçe futbol takımı onun döneminde 1993-94 sezonunda bir puan farkla ikinci oldu, ayrıca 1993 yılında Trabzonspor'u uzatmada 1-0 yenerek Başbakanlık Kupası'nı kazandı. Sazak, 20 Nisan 1994'te başkanlık görevini sağlık sorunları nedeniyle bıraktı.

  Yüksel inşaat kurucu başkanıdır.

  Hasan Özaydın
  [​IMG]

  Hasan Özaydın Türk işadamı ve bir dönem Fenerbahçe başkanı.

  Hasan Özaydınlı çok kısa bir süre 1994-95 Sezonunda Fenerbahçe başkanlığı yapmıştır.Fakat Ali Şen'in başkanlığı ele geçirmesine engel olamamıştır.

  Hasan Özaydınlı ayrıca Çengelköyspor'un onursal başkanıydı.

  2 Nisan 2001 günü İstanbul Göztepe'deki bir halı sahada futbol oynarken geçirdiği bir kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmiştir.


  Aziz Yıldırım
  [​IMG]
  Aziz Yıldırım (d. 1952, Ergani, Diyarbakır) Türk iş adamı, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe'nin Spor Kulübü'nün başkanıdır. 1998 yılından itibaren Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığını yapmaktadır.Görevi süresince Fenerbahçe takımının Ali Haydar Şen'den sonra en başarılı olduğu başkan olarak tarihe geçmiştir.

  1952'de Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğan Yıldırım, orta öğrenimini Düzce'de yaptı. Daha sonra Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi'nden inşaat mühendisi olarak mezun oldu. NATO Altyapı ihalelerine de katılan Maktaş Mühendislik firmasının sahibidir. 1998 yılından itibaren Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığını yapmaktadır. 1990-1992 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yönetimde görev aldı.1991-1992 sezonunda futbol şube sorumlusu oldu.Yıldırım evli ve iki çocuk babasıdır.
    6. Cevap: Fenerbahçe'nin tüm başkanları

  Çok güzel bir konu olmuş teşekkürler