Fenerbahçenin İlk Başkanı Kimdir

'Spor Gündemi' forumunda HazaN tarafından 15 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Fenerin ilk başkanı


  Fenerbahçe nin ilk başkanı Ziya Songülen (Nurizade) 1907-1908 yılları arasında başkanlık yapmıştır.
  Nurizade Ziya Songülen (1886-1936) Fenerbahçe Spor Kulübü'nü kuran üç kişiden (Ziya Bey, Ayetullah Bey ve Enver Necip Bey) biridir ve ilk başkanıdır.

  Ziya Bey 1886 yılında İstanbul’da dünyaya gelir. Köklü bir Osmanlı ailesinin üyesidir. Ailesi ileri görüşlü, modern ve eğitimli olan Ziya Bey, Halil Rıfat Paşa’dan başlayarak, Server Paşa, Asım Paşa ve babası Suad Bey; sadrazamlık, Kaptan-ı Deryalık, Valilik, Şura-yı Devlet Başkanlığı, Şehreminilik, Adliye Nazırlığı, Hariciye Nazırlığı, Büyükelçilik gibi devlet vazifelerinde bulunan bir ailenin üyesidir. Ağırlıklı olarak Hariciye Nazırlığı ve devleti yurt dışında temsil etme görevlerinde bulunuyorlardı. Suad Bey ve Azize Hanım kendi aile büyüklerinden gördükleri gelenekle, oğulları Ziya’nın çok iyi eğitim almasını sağlıyordu. Okul çağına kadar hem Osmanlı terbiyesi alan, hem de İngiliz mürebbiyelerle yetişip Avrupa usulü terbiye alan Ziya Bey, St.Joseph Fransız Lisesinde eğitimine devam eder.

  Burayı bitirdikten sonra yüksek tahsil için İngiltere’ye gider. İstanbul’a dönüşünde; İngilizce ve Fransızcaya hâkim olması, saraya yakın köklü bir Osmanlı Ailesinden olması, ailenin yurt içi ve dışında geniş diplomatik ve dost çevresine sahip olması ve iyi eğitimi nedeni ile Düyun-u Umumiye de vazife alır.

  Ziya Bey açık renk saçlı, mavi gözlü, oldukça uzun boyu (1.95-2.00) ve iri yapısı dolayısıyla, arkadaşları arasında “Fil Ziya” diye anılmıştır. Nurizade lakabı, babası Suat Bey'in dedesi Nuri Bey'den kaynaklanır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 May 2013