Fenerbahçe Havuzdan Çekilecek Mi?

'Spor Gündemi' forumunda zamaneanne tarafından 30 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Fenerbahçe Havuzdan Çekilirse Ne Olur?


  Aziz Yıldırım son konuşmasında Yargıtay'dan karar çıkana kadar Futbol yayın gelirlerinin paylaşıldığı havuzdan çekilebileceklerini söyledi. Peki Fenerbahçe havuzdan çıkarsa futbol dünyasını neler bekliyor? İŞte yanıtı:

  Tff kanununa göre, Federasyon tüm futbol maçlarının televizyondan yayınlanmasında hak sahibi. TFF, bu yetkiyi ve bu hakkı 5894 sayılı TFF Kanunu’ndan alıyor. Ligdeki takımların da bu hükümlere aykırı davranmaması gerekiyor. Bu yasada açıkça ifade edilmiş ve puan silmeden saha kapatmaya, hatta daha ileri gidilirse kulübün tescilinin iptaline kadar bir süreç ilgili takımı bekliyor olabilir.İşte bu alternatifler:

  1) Kulübe ilk ihlalde para cezası.

  2) 2.’de para cezası ve 2 maç saha kapatma cezası verilir. 3 ve üstü ihlallerde ise yine para cezası ve 3 puan silme cezası verilir.

  3) İhlal devam ederse TFF işi ilgili kulübün tescilinin iptaline kadar götürebilir

  TAKIMIN 3 PUANI SİLİNİR

  Burada hukukçuların yaptığı açıklama şöyle:

  “Futbol Disiplin Talimatı’nın 42.maddesi; ‘Yayının engellenmesi halinde ev sahibe kulübe ilk ihlalde para cezası, ikinci ihlalde para cezası ve iki maç saha kapatma cezası, üç ve üstü ihlallerde ise yine para cezası ve üç puan silme cezası’ da öngörmektedir. Ayrıca TFF’nin yasadan kaynaklanan bu hakkının herhangi bir kulüp tarafından açıkça ihlal edilmesi söz konusu kulübün tescilinin iptaline de gidebilecek ağır bir sonuç da doğurabilecek nitelikte ağır bir ihlaldir. Bütün bu bilgiler ışığı altında Digiturk ve TFF arasında halen devam etmekte olan sözleşmeye, gerek TFF’nin ve gerekse Spor Toto Süper Lig’de yer alan bütün futbol kulüplerinin uyması zorunluluğu yasadan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir kulübün havuzdan ayrılmak istemesi mevcut kanunlara açıkça aykırı bir harekettir. Digiturk ve TFF arasında Spor Toto Süper Lig karşılaşmalarının yayınlanmasına ilişkin Yayın Hakları Sözleşmesi hukuka ve statüye uygun bir sözleşme olup halen yürürlüktedir.”

  Süper Lig takımları geçen yıl yayın geliri olarak kasalarına 550 milyon lira koydu. 18 takımın paylaştığı bu havuzdan geçen yıl en yüksek geliri 69 milyon lira ile Galatasaray, 64 milyon lira ile de Fenerbahçe elde etti.

  Ya havuzun dağılması konusunda taraflar anlaşmalı olarak karar verirse? İşte iş o zaman değişebilir ve havuz problemi büyüyebilir. Ancak o zaman da takımlar bankalara verdikleri krediler için yeni teminatlar isteyebilir. Lakin Fenerbahçe’nin yayın hakları karşılığı elde ettiği gelirler geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Denizbank’ın temliki altında.

  Rakamlar 40-50 milyon lira seviyesinde. Külüp o paraları çoktan harcamış bile olabilir. Bu rakamlar elbette rakipleri Galatasaray ve Beşiktaş’ta çok daha yüksek tutarlarda.

  [​IMG]