Fazla Televizyon İzlemek zararlı mı

'Sosyal Konular' forumunda Yasemin tarafından 7 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Fazla Televizyon İzleyenler Dikkat


  Bu haber beni çok ilgilendiriyor açıkçası ben fazla Televizyon izleyen birisi değilim ama oğlum çok seviyor Televizyon izlemeyi bakıyorum tek eğlencei o çocuğun ne yapmam gerektiğini bilemiyorum bazen birde şimdi tatil olunca kıyamıyorum peki izliyebilirsin diyorum ama merak etmekten de vazgeçemiyorum acaba Televizyon izlemek çocuğuma zararlımı sorusunu sıklıkla soruyorum kendime.


  Evet televizyon aslında bilinçli kullanıldığında, insan hayatını oldukça kolaylaştıran bir iletişim aracı bunu hepimiz biliyoruz. Ne yazık ki bizler artık televizyonun esiri haline gelmişken, bilinçli bir kullanım söz konusu bile olamıyor.

  Peki o zaman Gelin televizyonun zararlarını maddeler halinde inceleyelim ne dersiniz bu hepimiz için yararlı olacaktır.

  - Çok televizyon izleyen çocukların ruhsal dengesizlik yaşaması, ayrıca erken ergenlikle karşıkarşıya kalmaktadırlar.

  - Çocuklarda televizyon karakterini örnek alarak, suç oranı artabilir. (Örnekleri vardır.)

  - İnsanları gerçekten koparma ve hayalciliğe yönelik yaşam oluşturur. Bu ise büyük bir pisikolojik rahatsızlık haline gelebilmektedir.

  - Günümüzde artık çok rahat etkisini gösteren, şiddet, cinsellik, uygunsuz haber ve seviyesiz programlar insanların piskolojik rahatsızlıklara itmetedir. Bu ise bilinçsiz ve geri kalmış bir topluma hazırız demek anlamına gelmektedir.

  - Bütün günü televizyon başında geçirmek insanın bağışıklık sistemine zarar vermektedir, ayrıca televizyondan yayıyılan ışığın melatonini azaltması nedeniyle hormanol dengesizliklerin yanı sıra kansere bile yol açmaktadır.

  - Bir çok programcı kendi reytingleri uğruna insanların zaaflarını kullanarak bizleri bir nevi “aptal durumuna düşürmektedirler.

  - Çok televizyon başında durmak, imsomnia gibi uyku problemine yol açmaktadır.

  - Televizyon görsel içerik olduğundan, insanlara izlerken düşünme imkanı vermez. Beyinin tek lobunu çalıştırdığı için, zeka gelişimine katkıda bulunmaz. Belgesel tarzı bilgi içerikli yayınlar hariç. Göz bozulmalarına neden olur.Dikkat dağınıklığı ve unutkanlığa yol açar. Kendi kültürünü unutma.
   
 2. Her şeyin fzlası zarar tabi televizyonun da öyle...Ancak çocukların belli aralıklarla televizyon izlemelerinde bir sakınca yok bence...
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Mar 2016
Yükleniyor...