Fatma Esma Nayman Hayatı ve Siyasi Dönemi

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 21 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Fatma Esma Nayman Hayatı ve Siyasi Dönemi


  Doğum 1899-İstanbul
  Ölüm 7 Aralık 1967
  Meslek Siyasetçi

  Türk siyasetçi Fatma Esma Nayman, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinden sonraki ilk seçim olan 8 Şubat 1935 seçiminde milletvekili seçildi. V. dönem Adana Milletvekilliği yaptı. Milletvekilliği dönemi boyunca İktisat ve Maliye Encümeni’nde üye ve kâtip olarak görev yaptı. Milletvekilliğinden sonra Anadolu Ajansı’nda Fransızca ve İngilizce mütercimliğinin yanında, Milletlerarası Kadınlar Konseyi Üyeliği, Türkiye Kadınlar Konseyi Genel Sekreterliği ve Adana Belediye Meclis üyeliği görevlerinde bulundu.

  HAYATI
  1899’da İstanbul’da doğdu. Babası Hasip Bey, annesi Melek Hanım’dır. Uzun süre Adana milletvekilliği, bakanlık, ve CHP genel sekreterliği yapan ve 'çarıklı politikacı' lakabıyla anılan Kasım Gülek'in eşi Nilüfer Gülek'in teyzesidir .Süleyman Zihni Bey’le evli olup, iki çocuğu vardır. Eğitimini hususi Fransız Mektebi’nde ve özel hocalarla yaptı. İngilizce ve Rumca bilen Nayman, lise mezunudur. 1917’den 1924 senesine kadar Bezmiâlem Kız Lisesi’nde Fransızca öğretmenliği yaptı. 1927’de Adanalı Avukat Zihni Bey’le evlenerek Adana’ya yerleşti.

  SİYASİ HAYATI
  Adana'ya yerleştikten sonra Adana’da Belediye Meclis üyeliği ve Belediye Katipliği görevlerinde bulundu. Türk kadınına milletvekili seçilme hakkı verildiği zaman Esma Nayman’ın adını Muzaffer Göker Atatürk’e bildirdi ve Atatürk, Esma Nayman hakkında inceleme yaptı. Süreyya Özgeevren’in yaptığı inceleme sonucu Esma Hanım’ın milletvekili olması uygun görüldü.

  8 Şubat 1935 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından milletvekili adayı olarak gösterildi ve 751 oy olarak V. dönem Seyhan milletvekili olarak meclise girdi. Dönem boyunca İktisad Encümeni’nde üye, Maliye Encümeni'inde de katip olarak görev yaptı. Ayrıca Mazbataları Tetkik Muvakkat Encümeni’nde görev aldı. 12 Eylül 1938 tarihinde Cenevre’de toplanan Milletler Cemiyeti Mutad Asamblesi’ne hükümeti temsil etmek üzere gönderilen heyet içinde yer aldı.

  İstanbul’da düzenlenen 12. Uluslararası Kadın Kongresi’ne katılan Nayman, bu kongrede 22 Nisan 1935 tarihinde uzun bir konuşma yaptı. Bu konuşmasında büyük harbin bitmesinden altı yıl geçmesine rağmen Avrupa’nın bir huzur bulamadığından, Avrupa’da savaş tehlikesinin belirdiğinden, insanların önünde savaş ya da barış seçeneklerinden birinin durduğundan, Avrupa’da bir savaş çıkarsa bunun felaketle sonuçlanacağından ve insanların akıllarını başlarına alarak barış içinde yaşamaları gerektiğinden bahsetti.

  Türkiye’nin herhangi bir savaşta kendisini koruyacağını ise şu sözlerle dile getirdi: “Herhalde bizim sebebiyet vermeyeceğimiz bir harp vukuunda, bahusus müstakbel neslimizin saadeti, istirahatı, istikbalimiz ve varlığımıza karşı vâki olacak bir taarruz önünde bütün kuvvetimizle müdafaaya hazırız.”

  TÜRK DİLİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI
  24-31 Ağustos 1936 tarihleri arasında toplanan Üçüncü Türk Dil Kurultayı’nda, sekreterlik görevini yaptı ve ayrıca bu kurultayda Güneş-Dil Teorisi ve Dil Karşılaştırmaları Komisyonu’nda çalıştı. 1946’da Anadolu Ajansı’nda Fransızca, İngilizce mütercimliği yapmıştı. 1959 yılında Milletlerarası Kadınlar Konseyi üyeliği, Türkiye Kadınlar Konseyi Genel Sekreterliği yaptı. 7 Aralık 1967’de vefat etti.
   


Similar Threads: Fatma Esma
Forum Başlık Tarih
Biyografi Fatma bacı kimdir kısaca 10 Şubat 2016
Biyografi Fatma Memili Kimdir Hakkında Bilgi 26 Eylül 2013
Biyografi Fatmagül Fakı Hakkında Bilgi 10 Mart 2013
Biyografi Fatmagül Fakı Kimdir 10 Mart 2013
Biyografi Survivor Fatmagül Fakı Kimdir? 7 Mart 2013