Fatma Aliye Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Nalan tarafından 3 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Fatma Aliye Hanım hakkında kısa bilgi, kimdir, hayatı

  Fatma Aliye dendiği zaman pek çoğunuz tanımayacak kim aceba? diye düşünecek. Ancak biz size 50 liralarımızın arka yüzündeki bayanın Fatma Aliye olduğunu hemen söyleyelim.

  Fatma Aliye Hanım 9 Ekim 1862'de İstanbul'da doğdu. Tarihçi Ahmed Cevdet Paşa ile Adviye Hanım'ın kızıdır. İleri düzeyde Fransızca öğrenmiştir.

  Fatma Aliye Hanım, 17 yaşında Plevne Savunması ile ünlü Gazi Osman Paşa'nın yeğeni Kolağası Faik Bey ile evlendi ve dört kızı oldu. (Hatice, Ayşe, İsmet, Nimet)

  " Meram " Fatma Aliye hanımın ilk çevirisidir. Bu çeviriyi "bir hanım" lakabıyla yayınlamıştır. Bu ilk çevirisinden sonraki çevirilerinde Mütercime-i Meram takma adını kullandı.

  1891 yılında Ahmet Mithat Efendi ile birlikte Hayal ve Hakikat adlı romanı yazdı. Romanın kadın ağzından olan kısmı Fatma Aliye Hanım'ın, erkek ağzından olan kısmı Ahmet Mithat Efendi'nin kaleminden çıkmıştır.

  Fatma Aliye Hanım, 1892 yılında Muhadarat adlı ilk romanını kendi adıyla yayımladı. Bu romanında bir kadının ilk aşkını unutamayacağı inancını çürütmeye çalıştı. 1899 yılında yayımlanan Udi adlı romanında görevi üzerine gittiği Halepte yaşamına tanık olduğu bir kadın udiyi anlattı. Yazar romanlarında bireyleşme çabasında olan, çalışan, para kazanan, erkeğe ihtiyaç duymayan kadın kahramanlar yaratır.

  Fatma Aliye Hanım, edebi eserlerinin yanı sıra kadın sorunları ile ilgili de eser vermişti.

  1914 yılında yazdığı Ahmed Cevdet Paşa ve Zamanı son yapıtıdır. Bu romanında Meşrutiyet sonrası siyasal yaşamı ortaya koymayı amaçlamıştır.

  İlk Türk kadın romancı olma özelliği ile Avrupa ve Amerika basınında kendisinden söz edilen Fatma Aliye Hanım soyadı yasasından sonra Topuz soyadını aldı.

  Fatma Aliye 13 Temmuz 1936 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Cenazesi Feriköy Mezarlığı'na gömüldü.

  Fatma Aliye Hanım, ilk Osmanlı kadın feministlerden Emine Semiye'nin ablası, tiyatro ve sinema oyuncusu Suna Selen 'in anneannesidir.