Fatıma-i Nişabûriyye Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 25 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Fatıma-i Nişabûriyye hayatı

  Fatıma-i Nişabûriyye Hakkında Bilgi


  Fatıma-i Nişabûriyye'nin doğum tarihi bilinmiyor. Horasanlıdır. Nişâbur'da yetişen hanım velîlerdendir. Mekke-i mükerremede otururdu. Bâyezîd-i Bistâmî'nin medh ve iltifatına mazhar olmuştur. Zünnûn-i Mısrî kendisine birçok mes'elelerde danışmıştır. 203 (m. 818) senesinde Mekke-i mükerremede vefât etmiştir.

  Bâyezîd-i Bistâmî onun hakkında der ki: "Ömrümde bir hâtûn tanıdım. O Fâtıma-i Nişâbûriyye'dir. Kendisine herhangi bir konuda haber vermek istesem, ona ayan olur ve o şeyi kendisi bana bildirirdi."

  Zünnûn-i Mısrî ise onun için şunları söylemiştir: "Mekke-i mükerremede bir hâtûn vardır. Adı Fâtıma-i Nişâbûrîyye'dir. Bu veliyye hanım, Kur'ân-ı kerîmin ma'nâ ve esrarından öyle şeyler söylerdi ki, bana hayret verirdi."

  Bu evliyâ hâtûn, Allahü teâlâya öylesine âşık ve Peygamber efendimize (s.a.v.) öyle sevgi beslerdi ki, bir sohbet esnasında y onlardan bahsedilirken dayanamayıp vefât etti.

  Buyurdu ki: "Allahü teâlâyı zikr ettiğin, andığın zaman, Allahü teâlânın seni gördüğünü düşün ve zikre devam et."

  "Sıdk ve takva sahipleri bu zamanda bir derya içindedirler. O deryanın dalgaları onlara çarpmaktadır. O derya içinde boğulmuşcasına Allahü teâlâya duâ ve feryâd ederler. Kâdir-i mutlak olan Hak teâlâdan se'âdet ve necat talep ederler.

  "Kim, Allahü teâlâyı düşünerek amel ve ibâdet yaparsa, o kimse ihlâs, sahibidir."

  1) Nefehât-ül-üns sh-695