Fatihin Uzun Hasana Mektubu

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 20 Ekim 2013 tarihinde açılan konu  1. Fatih'in seferlerinde uyguladığı gizlilik prensibini ilk kez çiğneyip Uzun Hasan'a mektup göndererek hazır olmasını, baharda üzerine yürüyeceğini bildirdiği mektuptur bu mektup.Mektubun Muhatabı uzun Hasan'dır.

    İşte Fatih'in uzun Hasan'a yazdığı mektup:

    Kuvvet Ve kudret ancak Cenab-ı Hakka mahsustur.Bundan önce annenin ricası ile pençe-i gazabımdan kurtulmuştun.

    Bizde seni islah olmuş ve semt-islaha yönelmiş kabul ederek affetmiştik.Halbuki senin gibi ir zalimin benim zamanımda saltanat davasında bulunması haramdır.Senin kendin gibi bir kaçına şiddet yoluyla galip gelmene, kendi topraklarında gösterdiğin gurur ve azametine hatta kudret ve şevketine bizim müsaade ve müsamahamız sebep oldu. Buna rağmen gururlanarak ve kendinden geçerek padişahanem hukukunu unutarak adaletli idarem altında rahat yaşayan Tokat'a ve sonra da Karaman ülkelerine askerlerini göndererek ahaliye zulmettiğin bir takım şiddetlere başvurduğun ve rezaletlere sebep olduğun malumumuzdur.

    Onun için cezanı vermek üzere bu yılın baharında harekete karar verdik.Seni affetmek katiyen düşünülmemektedir.Beyhude zahmet çekme Bundan sonra elçimiz ok ve görüşme dilimiz kılıçtır.Sen vilayet yıkmayı padişahlık mı zannettin? Çekinmeden, korkmadan topraklarımıza tecavüz ettiğin için kılıcımız senin göğsünde kana bulanmalıdır.Mert isen meydana gel. Namert gibi delikten deliğe girme. Hazırlıklarını yap,haber verilmedi deme.Zira ki vücud-ı habisin arza-i telefdür ve bu babda özür ve bahane bertaraftır."