Fatih'in Oğlu Cem Sultan Kimdir

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 9 Ekim 2013 tarihinde açılan konu


  1. Fatih'in oğlu Cem Sultan Fatih Sultan Mehmed'in en küçük oğludur.

    Ayrıca Cem Sultan II. Beyazid'in küçük kardeşidir. Cem Sultan Osmanlı tarih bilincinde yüzyıllarca hemen hemen bir Osmanlı padişahı kadar önemli bir rol oynayan şehzade ünvanına sahiptir.

    Cem Sultan'ın Annesi Çiçek Hatun'dur.Cem Sultan Rodos'a sığınmışken yanında bulunan Ali Bey'in şehzadenin dayısı olarak tanımlandığı bilinmektedir. Cem Sultan Avrupa'ya gittikten sonra II. Beyazid tarafından Avrupalılarla görüşmeler için gönderilen İsmail Bey adli elçi olan İsmail Bey, kendi ifadesi ile Sırpça mektup yazabilmekte ve Çiçek Hatun'un bir akrabası olduğu da belirtilmektedir.

    Cem Sultan dört yaşına geldiğinde çeşitli hocalardan dersler almaya başlamış bu eğitim on yaşına kadar sarayda devam etmiştir.Cem Sultan vakası Osmanlı tarihinde Yıldırım Bayezid'in Timur'un elinde esir düşüp, demir kafese hapsedilmesinden sonra ikinci büyük hadisedir.Rumeli'den tekrar Osmanlı topraklarına gelmek isteyen Cem Sultan, 14 yıl esir hayatı yaşadı. En son Papa'nın elinden Fransız Kralı tarafından kurtarılmış, ancak büyük bir ihtimalle zehirlendiği için bir hafta içinde yolda hayatını kaybetmiştir.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/fatihin-oglu-cem-40864.jpg]fatihin-oglu-cem-40864[/IMGALT]