Fatih'in Kardeşi Şehzade Ahmet

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 20 Ekim 2013 tarihinde açılan konu


  1. Şehzade Ahmet II. Bayezid'in büyük oğludur. Velihaht şehzade olan Ahmet halk ve devlet tarafından padişah olarak görülüyordu.

    2.Beyazıt Şehzade Ahmet'in padişahlığını açıktan destekliyordu.Şehzade Selim askerin desteği ile padişahlığı ele geçirmek için girişimlerde bulununca babası 2.Bayezit Şehzade Ahmet'i Amasya'dan İstanbula tahta çıkması için çağırmıştır. Şehzade Selim taraftarı olan yeniçeriler Şehzade Ahmet'in İstanbul'a girmesini istemeyince Şehzade Ahmet Konya'ya giderek orada padişahlığını ilan etmiştir.Şehzade Ahmet'i tuzağa düşürerek boğdurulmuştur.

    Sultan Selim Han en büyük rakibi Şehzade Ahmet'ten böylece kurturmuştur. Sultan Selim Han Konya'ya geldiğinde Şehzade Ahmetin oğullarından Kasım Mısıra kaçmış ve çağırtılarak boğdurulmuştur. Küçük oğlu Murat ise İran'a kaçmış daha sonra amcası Sultan Selim Han adına casusuluk yapmayı teklif emtiş kabul edilmiş fakat oda eceli ile ölmüştür. Ayrıca Fatih Sultan Mehmed’in kendi Kanunnamesinin ilgili maddesini uygulayarak küçük yaştaki kardeşi Şehzade Ahmed’i katlettiği söylenmektedir.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/sehzaede-ahmet-27926.jpg]sehzaede-ahmet-27926[/IMGALT]