Fatih'in Eşi Gülbahar Hatun

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 7 Ekim 2013 tarihinde açılan konu


  1. Fatih Sultan Mehmet'in Eşi Gülbahar Hatun hakkında merak edilen bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.Özellikle doğumu ve ölümü mezarının nerede olduğu gibi bilinmesi gereken önemli soruların cevaplarını yazımızda okuyacaksınız.Fatih'in eşi Gülbahar hatun hakkında bilgiler:

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/gulbahar-hatun-fatihin-esi-41293.jpg]gulbahar-hatun-fatihin-esi-41293[/IMGALT]

    Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmed’in eşlerinden biri olan Gülbahar Hatun'un sarayadaki görevi Valide sultan ların görevinden farkklı değildi.Gülbahar Hatun döneminde henüz Valide Sultan unvanı kullanılmaya başlamamıştı. Gül-Bahar Hatûn’un Arnavut, Kosova veya Sırp asıllı olduğu sanılıyor.Ayrıca Gülbahar Hatun II. Bayezid'in öz annesidir.Gül-Bahar Hatûn Fatih Sultan Mehmed’in dul eşi ve II. Bayezid’in annesi olarak Valide Sultan’ın eşdeğeri olan bir rolü üstlemiştir, zira henüz bu dönemde resmen Valide Sultan sıfatı ve görevleri belirlenmemişti.

    Gül-Bahar Hatun 1492 tarihinde hayatını kaybetmiştir.Gülbahar Hatun'un türbesi İstanbul’da Fatih Camii avlusunda yer alır.Fatih Camii avlusunda Fatih Camii Haziresi karşısında kendi adı ile anılan türbesine gömülmüştür.Vefatından sonra Sultân Bayezid-î Velî Han Tokat’ta annesinin hatırasına Hatuniye Camii’ni ve bir de okul yaptırmıştır.