Fatih'in Batı Seferleri

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 6 Ekim 2013 tarihinde açılan konu


 1. Fatih Sultan Mehmet'in Batı seferleri konusunda bilmedikleriniiz merak ettiğiniz bu konuda ki tüm bilgileri kısa yazımzıda bulabilirsiniz.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/fatihinbabasina-soyledigi-soz-26017.jpg]fatihinbabasina-soyledigi-soz-26017[/IMGALT]

  Özellikle Osmanlı padişahları söz konusu olunca onlar hakkında her yazının pür dikkat okunduğunu düşünüyorum ben bile halen bu tarz konular gördüğümde okumadan bırakamıyorum mutlaka neyin nerde ne olduğunu öğrenmem gerekiyor.Güzel bir merak olduğunu düşünüyorum ayrıca bunun en azından bol bol bilgi sahibi olma imkanımız oluyor.

  İşte sizlere Fatih Sultan Mehmet'in Batı Seferleri ve bu Seferler hakkında kısa kısa bilgiler.

  Sırbistan Seferleri;

  İstanbul'un fethinden sonra Osmanlılara bağlılığını bildiren ve ele geçirdiği bazı kaleleri geri veren Sırplar Macarlar ile iş birliği yaparak yeniden düşmanlıklarını göstermeye başlamışlardı. Bunun üzerine 1454-1457 arasında üç kez peşpeşe Sırbistan'a sefer düzenlendi.

  Arnavutluk Seferleri;

  Papalık ve Napoli krallığının desteği ve kışkırtmasıyla harekete geçen Arnavutluk hâkimi İskender Bey, vurkaç taktiği ile Osmanlı kuvvetlerine baskınlar düzenlemekteydi. Bunun üzerine Fatih, bizzat sefere çıkmaya karar verdi. 1465 yılında gerçekleşen I.seferde, İlbasan Kalesi'ni yaptırıp, içine asker yerleştiren Fatih, Balaban Paşa'yı bölge için görevlendirerek, geri döndü. Ancak, Papa ve diğer devletlerden aldığı kuvvetlerle Türklere saldıran İskender Bey, Balaban Paşa'yı şehit etti ve İlbasan kalesi'ni kuşattı.

  Mora Seferleri;

  İstanbul'un fethinden sonra Bizans İmparatoru XII. Konstantin'in oğulları, rakipleri Kantakuzen ailesine karşı Mora'da, Osmanlıların yardımını istemişlerdi. Turahanoğlu Ömer Bey, akıncıları ile duruma müdahale etti ve muhalifler bertaraf edildi.

  Eflâk ve Boğdan Seferleri;

  Yıldırım zamanında vergiye bağlanan Eflâk Prensliği'nin başına Fatih tarafından Vlad (Kazıklı Voyvoda) getirilmişti(1456). Osmanlılara bağlı görünen Vlad aslında gizliden gizliye düşmanlık ediyordu Vlad'ın Fatih'in elçilerini kazığa oturtarak öldürmesi üzerine 1462 yılında Fatih, Eflâk'a bir sefer düzenledi.

  Bosna-Hersek Seferleri;

  Osmanlılara vergi yoluyla bağlı olan Bosna Kralının, anlaşmalara riayet etmemesi üzerine Üsküp'ten harekete geçen Fatih, Sadrazam Mahmut Paşa ve Turahanoğlu Ömer Bey'e Bosna'nın tamamen fethedilmesi emrini vermişti. 1463 yılındaki seferle Bosna Kralı Osmanlı hâkimiyetini yeniden tanıdı. Ancak şeyhülislamın da fetvasıyla sonra öldürüldü ve bu topraklarda Bosna Sancakbeyliği oluşturuldu.

  Ege Adalarının Fethi:

  İstanbul'u ele geçiren Fatih, Bizans'a ait bütün toprakları hâkimiyeti altında birleştirmek istiyordu. Böylece Bizans'ın yeniden dirilmesini önleyeceği gibi, iktisadî ve siyasî açıdan da nüfuz alanını genişletebilecekti. Öncelikle Anadolu kıyısına yakın adaları hedef alan Fatih, Bizans, Venedik ve Cenevizlilerin elindeki bu adalardan Anadolu'ya yapılan korsan akınlarının önünü kesmiş olacaktı. İkinci olarak Orta ve Doğu Akdenizdeki adalar hedef alınmıştı ki, bu adalar Fatih'in İtalya'ya yani eski Roma'ya geçişini kolaylaştıracaktı.