Fatiha Suresi Hakkında Kısa Bilgi

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Masal tarafından 24 Tem 2012 tarihinde açılan konu

  1. Fatiha Suresi Hakkında Bilgi


    Fatiha Suresi ile İlgili Bilgiler


    Bu sure, Müddesir suresinden sonra Mekke'de inmiştir. 7 ayetten oluşmaktadır. Kur'an-ı kerime onunla başlandığı için Fatihat-ül-kitab denmiştir. Fatiha suresi veya yalnız olarak El-Fatiha yahut Fatiha da denir. Tam olarak inen ilk suredir. Resmi sıralamada birinci, nüzul sırası itibarıyla beşinci sûredir.

    Fatiha suresini okumak şifa olarak düşünülmektedir. Peygamberimiz Hz Muhammed, Kuran-i kerimin, ve duaların şifa olduğunu söylemektedir; özellikle de Fatiha suresi için, Fatiha suresini okuyanların şifa bulacağını belirtmektedir; fakat bunu yaşamak için inanmanın gerekliliğini belirtmeyi de ihmal etmemektedir.

    Fâtiha'da, övgüye ve ibadete lâyık tek Allah'ın varlığı, O'nun hakimiyeti, kulluğun yalnız Allah'a yapılacağı, yardımın yalnızca Allah'tan geldiği, doğru yola varmanın da doğru yoldan sapmanın da Allah'ın iradesine dayandığı, hayrı ve şerri yaratanın Allah olduğu hususları ifade edilmiştir. Ayrıca bu surede Allah'ın "rabb", "rahman" ve "rahim" gibi yüce sıfatlarından da bahsedilmektedir.