Fatih Sultan Mehmet'in Yaptığı Yenilikler

'Tarih Bölümü' forumunda Elfida tarafından 17 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Fatih Sultan Mehmedin yenilikleri

  Fatih, askeri başarılarla Osmanlı Devleti’ni büyük bir imparatorluğa dönüştürdü. Bilime, tarihe ve felsefeye özel ilgi gösterdi. Türkçe'den başka Arapça, Farsça, Latince ve Yunanca kitaplardan oluşan özel bir kütüphanesi vardı. Avni takma adıyla şiirler yazdı. Şiirleri Fatih Divanı (1944), Fatih’in Şiirleri (1946), Fatih ve Şiirleri (1959) gibi adlar altında basıldı. Bilim adamlarını ve edebiyatçıları destekleyen Fatih, nesir ustası Sinan Paşa ile şair Ahmed Paşa’yı vezirliğe kadar yükseltti. Ünlü matematikçi ve astronomi bilgini Ali Kuşçu’nun İstanbul’da kalmasını sağladı. Fatih, İtalyan ressam Gentile Bellini’yi 1479’da İstanbul’a getirterek resimlerini yaptırdı.

  Fatih, Osmanlı Devleti’ne düzenli ve sürekli bir yapı kazandırmak için önemli düzenlemeler yaptı. Yönetim, maliye ve hukuk alanında koyduğu kuralları içeren Fatih Kanunnamesi, sonraki dönemde de yürürlükte kaldı. Bu kanunname, tahta çıkan padişaha devletin geleceği için kardeşlerini öldürme hakkı veriyordu.[41] Fatih’in Osmanlı devlet düzenine ilişkin temel ilkelerin pek çoğu, Tanzimat dönemine kadar geçerliliğini korudu. Fatih’in saltanatı döneminde Osmanlı ülkesinde 500'den fazla mimari yapı yapıldı. Onun adına yapılan en önemli yapı, İstanbul'da bir cami ile medrese, kitaplık, imarethane (aşevi), darüşşifa (hastane), hamam, kervansaray gibi birimleri kapsayan Fatih Külliyesi’dir.
    2. çok:f30::f91:
    3. Hiç İşime Yaramadı :(
    4. Hiç İşime YaramadıHiç İşime Yaramadı nonono
   


 5. big

  big


  Hiç İşime Yaramadı :(
    6. hiç işime yaramadı:mad::confused::f19:o_O
    7. siz hiç işime yaramadı diyin ben bunu öğretmene okudum .Öğretmenimden aferrin aldım siz neyin kafasını yaşıyorsunuz gençler:f71:
    8. EH İŞTE AZ İŞİME YARADI
    9. Olum süper önce anlamadım sonra hocama götürdüm 100 verdi gençlik siz neyin kafasını yaşıyonuz
    10. hiç işime yaramadı. sorduğum sorunun tersini cevaplamışlar. sorumla alakası