Fatih Sultan Mehmetin Fedaisi

'Tarih Bölümü' forumunda Merve tarafından 11 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Fatih Sultan Mehmetin Fedaisi

  Fatih'in Fedaisi Kara Murat

  Fatihin Fedaisi Kara Murat; Hürriyet, Günaydın gibi gazetelerin yayın yönetmenliğini yapmış Rahmi Turanın yarattığı bir çizgiroman kahramanıdır.

  Yapımcı Türker İnanoğlu sinemaya uygun olduğunu görerek çizgiromanın yayın hakkını satın aldı ve başrolü Cüneyt Arkına verdi.

  Filmin kadın başrolünde ise Saklambaç gazetesinin düzenlediği güzellik yarışmasında birinci olan kızın oynayacağını açıkladı. Ki o yıl güzellik tacını Hale Soygazi giydi. Gelenek 1976′da bozuldu.

  Kara Murat: Fatihin Fedaisi adı verilen film, 1972 yılında, Topkapı Sarayı, Yedikule Zindanları, Rumelihisarı, Yıldız Sarayı gibi tarihi mekanlarda çekildi ve vizyona girdiğinde büyük ilgi gördü.

  Sonraki 5 yıl boyunca her sene bir Kara Murat filmi çekildi. Başrolü Cüneyt Arkın ve Saklambaçın o yılki kraliçesi oynadı.

  1973 yılında çekilen Kara Murat: Fatihin Fermanı filminde Meral Orhonsoy, 1974 yapımı Kara Murat: Ölüm Emrinde Melek Ayberk, 1975′te çekilen da Başak Doğu, 1976 yapımı Kara Murat Şeyh Gaffara Karşıda Seren Erdem kadın başrol oyuncusu olarak yer aldı.

  Saklambaç güzeli geleneği, 1976 yılında çekilen Kara Murat: Denizler Hakimi filminde bozuldu.

  Filmde Cüneyt Arkın ile beraber Sevda Karaca rol aldı.

  Seri, 1977 tarihli Kara Murat – Devler Savaşıyor filmi ile noktalandı. Finalde Kara Murata eşlik eden güzel kadın ise Canan Perver oldu.  alıntı