Fatih Sultan Mehmet Tarafından Topkapı Sarayına Verilen İlk İsim Nedir?

'Türkiyem' forumunda YAREN tarafından 29 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. Fatih Sultan Mehmet Tarafından Topkapı Sarayına Verilen İlk İsim Nedir?

  Fatih Sultan Mehmet Tarafından Topkapı Sarayına Verilen İlk İsim Saray-ı Cedid-i Amire olup, Yeni saray demekti.

  Osmanlı padişahları. Fatih Sultan Mehmed zamanına gelinceye kadar Bursa’da Bey Sarayında. Edirne’de Edirne Sarayında. İznik ve Karacahisar’da ikamet ederlerdi.
  Bursa Bey Sarayı. Orhan Gazi tarafından 1326 senesinde yaptırıldı. Edirne’de Sultan Birinci Murad Hüdavendigar tarafından Eski Saray (Saray-ı Atîk) yapılıncaya kadar devlet buradan idare edildi. Eski Saray’dan sonra Yeni Saray yani Saray-ı Cedîd-i Âmire adıyla bir saray daha yaptırıldı. Bu sarayın inşası. İkinci Murad Han tarafından başlatılmış, Fatih Sultan Mehmed tarafından tamamlanmıştır.
  İstanbul’da ise, Topkapı Sarayı yapılmadan önce, şimdi İstanbul Üniversitesi merkez binasının bulunduğu; Bizans zamanında ise Teodos Forumunun (Senato binası) yer aldığı sahada Eski Saray bulunmakta ve devlet buradan idare edilmekte idi. Kısa bir zaman sonra, Sarayburnu’na yakın ve sonradan Topkapı Sarayı adını alan saray inşa edilmiştir. Bu sebeple önceki saraya Eski Saray, sonradan yapılana da Yeni Saray denmiştir.
  Topkapı Sarayı inşa edilince devlet merkezi buraya taşınmıştır. Bir adı da Saray-ı Cedîd-i Ma’mure olan Sarayı’nın inşasına 1465 tarihinde başlanmış ve 1478’de tamamlanmıştır. Topkapı Sarayı, yerinde eskiden ahşap bir saray bulunan kapılardan birisi “Top Kapısı (Topkapı)” adını taşıdığından bu isim daha sonra Yeni Saray için kullanılmıştır.
   
 2. Saray-ı Cedid (Yeni Saray) adı verilmiştir
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Oca 2017
 3. Eğer yanılmıyorsam Saray-ı Cedide
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Oca 2017