Fatih Sultan Mehmet Kitabının Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Merve tarafından 2 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Fatih Sultan Mehmet Kitabının Özeti
  Fatih Sultan Mehmet Kitap Özeti


  İçindekiler:

  Sunuş
  Önsöz

  Söyleşiler
  1. Fethi araçlara indirgemişiz
  2. İstanbulun Gözüyle Fetih
  3. Peygamber merkezli bir Fatih arayışı
  4. Fetih efsaneleri
  5. Bilinmeyen yönleriyle Fetih

  Makaleler
  1. Fatih zehirlenmiş miydi?
  2. Fatihi Yahudiler mi öldürdü?
  3. Fetih köprüsü
  4. Fatihin felsefesi
  5. Fatihin eğitim projesi
  6. Fatih Sultan Mehmedin özel dünyası
  7. İstanbulun fethi 29 Mayısta başlamıştı
  8. Fatihin annesi Hıristiyan mıydı?
  9. Ayasofyanın din değiştirdiği gün

  Arka Kapak:

  Osmanlı Tarihi Alanında Ülkemizin Çok Okunan Yazarlarından Mustafa Armağandan Fetih Ve Fatih Üzerine Çok Konuşulacak Bir Eser

  “Biz fetihleri kılıç kalkan, mızrak, top tüfek gibi kabukların başka kabuklarla savaşı gibi görüyoruz. Bunlar tarih değil, tarihi yapan araçlar. Tarih daha derinlerdedir: ruhlarda, beyinlerde ve ideallerde.

  “29 Mayıs 1453′de gerçekleşen fetihten sonra küllerinden yeniden doğdu Konstantinopolis. Uyandığında adı artık İstanbuldu. Müslümanların yönetiminde ciddi bir canlanma, bir yenilenme yaşandı.

  “İstanbul kuşatmasında, karadan gemilerin yürütülmesi çok tartışılan bir konu. Bazı yazarlar zaman zaman çıkıp, Böyle bir şey olmamıştır, bu hayâl ürünüdür diye demeçler veriyorlar. Hâlbuki bunun olmadığından bahseden hiçbir tarih kaynağı yok, sadece hangi güzergâhtan gittiği konusunda ihtilaf var.

  “Bir asrı aşan ömrüyle İstanbulun fethi kutlamaları, günümüzde Osmanlıyı Cumhuriyete bağlayan en önemli bağ olarak tarihî bir köprü işlevini görüyor.

  Osmanlı tarihi alanında ülkemizin çok okunan yazarlarından Mustafa Armağan, Fetih ve Fatihi çok farklı bir açıdan değerlendiriyor ve kafa kurcalayan soruları şüpheye yer vermeyecek şekilde cevaplandırıyor.


  alıntı