Fatih Sultan Mehmet Atını Neden Denize Sürmüştür

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 6 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Fatih Sultan Mehmet Atını Neden Denize Sürmesi

  Fatih Sultan Mehmet Atını Savaşta Neden Denize Sürdü

  Fatih Sultan Mehmed, soğuk kanlı ve cesurdu.
  Fatih Sultan Mehmet'in Bu özelliğidir Fatih Sultan Mehmet Belgrad Muhasarası sırasında, askerin gevşediğini gördüğü zaman önlerine geçip düşman hatlarına girerek gösterdi. İstanbul Muhasarasında da donanmanın başarısızlığı yüzünden atını denize sürmesi bu cesaretinin büyük örneğidir.


  Ne istediğini, ne yapacağını, ne yapabileceğini bilen ve bu büyük işleri başarabilmek için gerekli tedbirleri, yorulmak bilmeyen bir azim, sabır ve sükunetle hazırlayan bir insandı.


  Çok merhametli ve müsamahalıydı. Kendisine elli gün mukavemet eden, birçok Müslümanın şehid edilmesine sebep olan İstanbul şehri ve onun sakinleri hakkında gösterdiği merhamet, aklın alamayacağı genişliktedir. Halbuki o devir Avrupasında muzaffer bir kumandan, zaptettiği şehrin halkına görülmedik zulüm ve işkence yapmakta kendini haklı görürdü.

  Fatih, gayrimüslim tebaasının din ve mezheplerine asla dokunmadı, herkesi vicdani inanışında serbest bıraktı. Fatih, İstanbulun imarında ücret karşılığında daha çok Rum esirlerini kullandı.