Fatih Projesi Detayları

'Güncel Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 10 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Fatih Projesi nedir
  Fatih Projesi hakkında bilgi
  FATİH Projesi ile her sınıfta internete bağlı bir bilgisayar bulunması hedeflenecek.
  Projede, kara tahtanın yerini akıllı tahta alacak. Öğretmenler; bilgisayar, projeksiyon cihazı, özel kalem, tahta olarak kullanılacak platform ve yazılımdan oluşan “akıllı tahtada harita, grafik ve video gösterimleri yapabilecek. Yaklaşık 2 milyar TL harcanacak projede köy okullarına da bilgisiyar ulaştırılacak.
  Sınıflarda, e-kitaplarla ders yapılacak. Öğretmenler, klasik tahta yerine, doğrudan bilgisayara bağlı tahtalarla ders işleyecek. Öğrenciler, işlenen konuları, tahtadan kendi bilgisayarına aktarabilecek.
  FATİH Projesi ile bilişim teknolojisi araçlarıyla birlikte internetin de bilinçli ve güvenli kullanımını sağlamak için mevzuat düzenlemesi de yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülecek ve Ulaştırma Bakanlığınca desteklenecek projenin ilk yılında ortaöğretim, ikinci yılında ilköğretim ikinci kademe, üçüncü yılında ilköğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarında bilişim teknolojisi donanım altyapısı, e-içerik, öğretim programı, hizmet içi eğitim ve bilinçli güvenli internet kullanımı aşamalarının tamamlanması amaçlanıyor.