Fatih Harbiye Kitap Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 9 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


  1. Fatih Harbiye Romanı eyami Safa'nın ünlü bir romanıdır.Peyami Safa İstanbulda doğmuştur. Meşhur şair İsmail Safanın oğludur.Peyami Safa Hayatını edebiyat alanındaki yazıları ile kazanmıştır.

    [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/fatih-harbiye-62334.jpg]fatih-harbiye-62334[/IMGALT]

    Şinasi ve Neriman çocukluk arkadaşlarıdır. Tanıdıkları ilk karşıt cins birbirleridir. İlk başta ikisi de birbirlerini seviyorlardı. Okula beraber gidip geliyorlardı. Üniversite de bile beraberdiler. Nerimanın babası Faiz Beydir ve Şinasiyi de çok sevmektedir. Bazı geceler Faiz Beyin evinde saz çalarlar ve sohbet ederlerdi. Herkes bir gün Şinasi ile Nerimanın evleneceğini düşünüyordu.

    Giderek Neriman Şinasiden soğumaya başladı. Neriman oturduğu mevki olan FatihI, sevmemektedir. Çünkü Fatih, doğuyu, gelişmemişliği ve eskiyi temsil ediyordu. Oturduğu mahalle çok eskiydi ve evler de virane gibiydi. Bir gün Macit denilen yakışıklı, zengin ve kibar birisiyle tanışır. Macit Harbiyede oturuyordu. Harbiye, gelişmişliği ve batıyı simgeliyordu. Macit ile bir kaç sefer Şinasiden habersiz buluşurlar. Bir gün Macit Nerimana balo davetiyesi verir ve baloya davet eder. Nerman baloya gitmeyi çok istemektedir. Ama gitmesi için babasının iznini almak zorundadır. Tam babasına söyleyecekken babası ona Şinasi ile evlenmesini teklif eder. Hemen reddetmez ve 2-3 ay mühlet ister. Ve bolaya Şinasi ile gitmesi koşuluyla da izin alır. Elbise için vitrinleri gezmeye çıktığında dayısının kızlarına uğrar. Çünkü dayısının kızları bu işlerde oldukça deneyimlilerdir. Eve gittiğinde bir kadının ağlamaktan harap olduğunu görür ve nedenini sorar. Nedeni kızının intiharıdır. Kızı Rus gitariste aşık olmuştur. İkisi de başta çok mutlulardır ve birbirlerini çok sevmektelerdir. Ancak çok sefil bir hayat sürmektedirler. Buda kıza tak etmiştir. Günün birinde zengin bir adamla tanışan kız genci terk eder ve adamla yaşamaya başlar. Artık balolara gidebilmekte ve her istediğini yapabilmektedir. Ancak gerçek mutluluğu bulamamaktadır. Tahsil görmüş bir kız olduğundan hakiki güzelliği armaktadır. Musiki, mutalaa ve samimiyetRus gencinde bunları bulabiliyordu ancak zengin adamda bunları bulamamaktadır.Sonunda, gence dönmeye karar verir ve aramaya başlar. Büyük uğraşlar sonucu bulur ama genç kabul etmez. Kız bunun verdiği üzüntü ile evine gider ve tabanca ile kendini öldürür.Hikayeden çok etkilenen Neriman evden izin alarak ayrılır. Kendi evine gelir ve babasına artık baloya gitmek istemediğini ve Şinasi ile evlenmeyi kabul ettiğini söyler.