Fatalizm Nedir?

'Türkçe Sözlük' forumunda Wish tarafından 21 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Fatalizm Ne demek
  Fatalizm hakkında bilgi


  Felsefede bütün olan bitenleri kaderin önceden tespit ettiğine bunların değişmeyeceğine inanan bir görüştür. Fatalizme göre insanlar olaylara hükmedemezler. Başlarına gelecek olanları önceden öğrenmiş olsalar bile bunu değiştirmek ellerinde değildir. Determinizmin (gerekirciliğin) tersine fatalizmde insanın geleceği tamamen olaylara bağlıdır.

  Fatalizm anlayışına göre insan istesin istemesin olaylar kendi iradesinden başka bir iradenin yönlendirdiği yönde gelişir ve insan iradesiyle ne kadar çaba harcarsa harcasın sonuç daima üstündeki o iradeye göre gerçekleşir.

  Fatalizm determinizmi ve nedensellik kuralını ve insanın iradesinin özgür olduğunu kabul etmez. Bu anlayışa göre insan sevap ve günah işlemeye zorunludur ki böylece sorumluluk da ortadan kalkmaktadır. İnsanın tüm eylemleri bir başka irade tarafından düzenlenmiştir. Daha açık bir deyişle Tanrı’nın iradesi dışında irade yoktur insandaki irade de Tanrı’nın iradesinin tecellisidir. Bu duruma göre varlıkların ezelden ebede kadar yaptıkları her şey otomatik bir faaliyet olup varlıklar birer otomat birer kukla durumuna düşmektedirler.

  Allah'ın varlığını kabul etmekle birlikte evrende nedensellik kuralının geçerli olduğunu ve ruhların İlahi irade yasaları'nın gerekleri dahilindeki gelişimlerini özgür iradeleriyle belirlediklerini kabul eden neo-spiritüalistler fatalizmi bir hakikat yolu olarak görmezler.