fast food

'Sağlıklı Yaşam' forumunda şeker2 tarafından 21 Ara 2008 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Fast food beyin sağlığını bozuyor

  'Zihin Sağlığı Vakfı'nın araştırmasına göre, yararlı yağların, vitamin ve minerallerin eksik alınması ile fast food tarzı beslenme, 'depresyon, Alzheimer ve şizofreniye' neden oluyor

  İNGİLTERE'DE yapılan bir araştırma, son zamanlarda halkın beslenme tarzındaki değişikliklerin zihin sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlara yol açtığını gösterdi. 'Sustain' adlı örgüt ile Zihin Sağlığı Vakfı'nca desteklenen araştırmanın sonuçlarına göre, fast food tarzı beslenme ile yararlı yağların, vitamin ve minerallerin eksikliği 'depresyon, Alzheimer ve şizofreni' ile doğrudan ilişkili. Araştırmacılardan Courtney Van de Weyer, "Vücudu iyi beslemek, zihni de iyi beslemek anlamına geliyor" dedi.

  ARAŞTIRMAYA göre, yemlerde kullanılan katkı maddeleri ve tarım ilaçları, hayvan organizmasında değişikliğe yol açıyor. Bu nedenle de insanlar, omega 6 adlı yağ asidini, omega 3'ten çok daha fazla tüketir hale geliyor. Bu dengesizliğe vitamin ve mineral eksikliği de eklenince, depresyon ve hafıza sorunları ortaya çıkıyor. Araştırma raporunda, beslenme tarzında aminoasitlere, özellikle de balık tüketimine daha fazla yer verilmesi gerektiği belirtiliyor.

  Beyne faydalı yiyecekler:

  Sebzeler (Lifli olanlar)
  Tohumlar ve fındık
  Meyve
  Buğday, kepek
  Organik yumurta
  Organik olarak yetiştirilen ya da vahşi olarak avlanan balıklar (Özellikle yağlı olanlar)

  Beyne zararlı yiyecekler:

  Kızartılmış fast food yiyecekler
  Rafine edilmiş ve işlenmiş besinler
  Alkol
  Şeker
  Çay ve Kahve
  Besinlere konulan bazı ek maddeler
  Tarım ilacı içeren besinler
   
 2. Cevap: fast food

  Teşekkürlerr şeker önemli bir konu.... maalesef yemek kültürümüz giderek fast food tarzı yiyeceklere dönüşmeye başladı... Erkek olarak tavsiyem forumumuzdaki hamarat geçinen (hamarat olduklarına eminim :)) bayanlar ltf. annelerinden geleneksel ve yöresel yemek tarifleri öğrensinler ve bunları belli yaşa gelmiş çocuklarına aktarsınlar... Yoksa ilerde - Erzincan yöresi pizza çeşitleri, Konya yöresi ham hamburger yemeklerinden bahsetmeye başlıyacağız..
   
 3. Cevap: fast food

  Tşkler cnm emeğine sağlık......Dikkat edilmesi gereken bir konu..........
   
 4. Cevap: fast food

  yha ne olursa olsun şu fast fooddan kopamıoruss..sonra da ayyy kilo aldım..:f30:
   
 5. Cevap: fast food

  katılıyorum.. barışkolik aynen öyle yapıyoruz.:)teşekkürler şeker;9
   
 6. Cevap: fast food

  tabi öyle yapıorus cnm bnm.boğazımıza birascık hakim olsak ayyyy kilo almışım..ayy yağlar yüzünden sivilcelerim çıktı demeyis deil mi ama ?
   
 7. Cevap: fast food

  Ondanmııı hamburger pizzaa köftenin yanında diyet kola ister hanımlar :f30::f30::f30:
   
 8. Cevap: fast food

  ama şu resme bakın yaaa gel de yeme gel ye beni diyo. :( ( chemist diet kola ile dengeliyoruz ) :f106: :f106:
   
 9. Cevap: fast food

  :f30::f30::f30::f30:olabilir..ama ben kesinlikle diyet kola içmem.iççeksem normal kola içerim.:f20:hele pizza hamburger köftenin yanında....(daha sonra gram alsam kendime kızarım ama :f196:)
   
 10. Cevap: fast food

  Valla kimse beni fast food ve coladan ayıramaz.. ;) : Size sağlıklı beslenmeler..Ben devam edeceğim fast food yemeye..:f106:

  Teşekkürler şeker..
   
 11. Cevap: fast food

  bende dikkat etmeye gayret gösteriyorum ama alışveriş merkezlerine gidince o kokudan dayanamayıp genede yiyorum:((( yanında salata filan kurtarmaya çalışıyorum.
   
 12. Cevap: fast food

  fast food tarzı iyice yerleşti hayatımıza, özellikle çalışan kesim kısıtlı zamanda ancak bu şekilde karnını doyurabiliyor.
  Evet çok dikkat etmemiz lazım çünkü herşeyin başı sağlık :f40:
   
 13. Cevap: fast food

  Ben de seviyorum fast food yemeklerini :oops:

  Ama çok lezzetliler :f106:
   
Yükleniyor...