Farz Oruç Nedir

'Sorularla İslamiyet' forumunda YAREN tarafından 5 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


  1. farz oruç,farz oruçlar, farz orucu nedir, farz oruç ne demek,farz oruçları, farz oruç ile ilgili bilgiler,farz oruçlar nelerdir, farz oruç hakkında bilgi,

    Farz olan oruç denilince, ramazan orucu kasdedilir ve zaten önceden belirlenmiş (muayyen) olan oruç da budur. Mazeretli veya mazeretsiz olarak tutulamadığı zaman, başka bir zaman kazâ edilmesi de aynı şekilde farzdır.

    [​IMG]

    Bunun dışında bir de kefâret olmak üzere tutulan oruç vardır. Ramazan orucunun bozulması sebebiyle tutulması gereken kefâret orucu yanında ayrıca, zıhâr, yanlışlıkla ve kaza ile adam öldürme, hacda ihramlı iken vaktinden önce tıraş olma (halk) ve yemin için tutulacak olan kefâret oruçları da farz oruç kapsamında değerlendirilmiştir. Kefâret orucu, yapılan bir hatanın cezası veya telâfisi anlamını taşıdığından kişi için baştan belirlenmiş bir yükümlülük olmayıp, buna sebebiyet vermesi halinde gündeme gelebilen ârızî bir yükümlülük niteliğindedir. Bu bakımdan ramazan orucu “muayyen farz, diğerleri ise “gayr-i muayyen farz olarak nitelendirilir. Ramazan orucu sadece belirli bir vakitte, yani ramazan ayında tutulabilirken, diğerleri oruç tutmanın mubah olduğu her zaman tutulabilir.

    Ramazan orucunun kazası da istenilen mubah günlerde tutabilir. Fakat İmam Şâfiînin kazâya kalan orucun aynı yıl içerisinde kazâ edilmesi gerektiğine ilişkin görüşü de dikkate alınarak, herhangi bir sebeple kazâya kalan orucu mümkün olan en kısa zamanda tutmaya çalışmak uygun olur.