Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 7 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


  1. Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir Hayatı


    Faruk Nafiz Çamlıbel 18 Mayıs 1898 İstanbul doğumlu şair, siyasetçi, öğretmen.Hecenin Beş Şairi'nden biridir. Türk şiirinde hecenin 5 şairi diye bilinen şairlerden biri. Yenilikçi edebiyatımızın geçiş döneminde dili, tekniği ve romantik İstanbul'lu kişiliğiyle de olsa, Anadolu gerçeğine açıldı. Faruk Nafiz Çamlıbel
    Türkçenin gelişmesine büyük katkı sağladı. Milli edebiyat akımına verdiği güçle kendisinden sonra gelen kuşaktaki biçok şairi etkiledi.Faruk Nafiz Çamlıbel Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Haşim şiirinin yanında üçüncü bir kümenin oluşmasına neden oldu. İstanbul Darülfünun'u Tıp Fakültesi'ndeki eğitimini yarım bıraktı. Kayseri, İstanbul ve Ankara'da liselerde ve öğretmen okullarında edebiyat dersleri verdi. 1946-1960 arasında Demokrat Parti'den İstanbul'dan milletvekili seçildi.

    [​IMG]

    1898 yılında İstanbulda dünyaya geldi. Babası, Orman ve Maadin Nezareti memurlarından Süleyman Nazif Bey, annesi Fatma Ruhiye Hanımdır.İlk ve orta öğretimini Bakırköy Rüştiyesi ile Hadika-i Meşveret İdadiside tamamladı. Şiire çocuk yaşlarda başladı. Yazarın ifadesine göre ilk şiiri Saat Çocuk Dünyası adlı bir dergide yayınlandı.18 Mayıs 1989'da İstanbulda doğdu. 8 Kasım 1973te Akdenizde seyreden Samsun gemisinde yaşamını yitirdi.