Farabinin Yaşam Öyküsü

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 4 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Farabinin Hayatı


  Farabinin Yaşamı


  Asıl adı, Muhammed bin Muhammed bin Tahran bin Uzlugdur. 870 tarhinde Farab (Otrar) kentinde doğdu. Farabi (Farablı) diye anılır. Medrese öğrenimi gördükten sonra, Harranda felsefe araştırmaları yaptı.

  Ebeveynleri aslen İranlı soyundandır, fakat ataları Türkistana göç etmişlerdir. Avrupada Alpharabius olarak bilinen Farabi, bir generalin oğlu idi. İlk öğrenimini Farab ve Buharada tamamladı, fakat daha sonra, yüksek öğrenim için uzun bir süre yani 901- 942 arasında okuduğu ve çalıştığı Bağdata gitti. Bu süre boyunca, ilim ve teknolojinin bir çok dalında olduğu gibi bir kaç dil üzerinde de ustalık kazandı. Altı Abbasi Halifesinin hükümdarlığı boyunca yaşadı. Bir filozof ve bilim adamı olarak, çeşitli ilim dallarında büyük ustalık kazandı ve farklı dillerde bir uzman olarak aktarıldı.

  Aristonun etkisinde kaldı. Farabi, ilimleri sınıflandırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi.Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti. Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili bir eser yazdı.

  Farabi bir çok uzak ülkeyi gezdi ve bir süre Şamda ve Mısırda çalıştı, fakat Halepte Seyfüd Devlenin sarayını ziyaret edinceye kadar tekrar tekrar Bağdata geri geldi. Kralın sadık danışmanlarından biri olmuştur ve ününün uzak ve geniş bir biçimde yayılması burada Halepte olmuştur. İlk yıllarında, bir Kadı (Hakim) idi, fakat sonradan meslek olarak öğretmenliği seçti. Kariyeri boyunca, büyük zorluklara katlandı ve bir keresinde bir bahçenin bakıcısı bile oldu. HS. 339 / İS. 950′de 80 yaşındayken Şamda bekar olarak öldü.