Farabinin Müziğe Katkıları

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 27 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Farabinin Müziğe Katkıları Nelerdir


  Farabinin Müziğe Katkıları Hakkında Bilgi


  Büyük İslam filozofu Farabi felsefenin yanında müziğe de çok büyük katkılarda bulunmuştur. Sonradan gelen filozoflara da öncülük etmiştir.

  Farabi'nin şekilleri ud ve kanuna benzeyen çalgılar çaldığı söylenir. Dolayısıyla bunların mucidi olduğu da...
  Farabi pek çok beste yapmış fakat bin yılın üzerinde bu yaklaşık 40 nesil boyu aktarılıp gelen bir bestede tabi ki tam bir saflık (orjinallik) beklenemez.Ama yine de kulaktan kulağa gelen bu eserler kabul görmektedir. Bu eserler ilk defa 1313/1897 yılında İsmail Hakkı Bey tarafından yayınlanan "mahzen-i esrar-ı musiki" isimli eserde 90 parça eser yayınlanmıştır.

  Bestekâr Haşim Bey, "Haşim Bey Mecmuası" adı ile anılan eserinde Farabinin musikiyi: 12 makam, 7 âvâze, 4 şûbe ve 24 terkib olarak tasnife tabi tuttuğu kaydetmektedir. Pitagorun 4 unsura nisbet ettiği yegâh, dügâh, segâh ve çergâh makamlarını Farabi: yegâh, rast, ırak ve aşiran olarak göstermiştir. Sonra bu makamları 4 unsur ve burçlara göre bir düzenlemeye uygulayarak;

  Yegâh ateş unsuru olarak koç burcuna, Rast'ın su unsuru olarak oğlak burcuna, Irak'ın hava unsuru olarak terazi burcuna, Aşirân'ın da toprak unsuru olarak yengeç burcuna olan mensubiyetini ileri sürmüştür.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Farabinin Müziğe Katkıları
 1. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  881
 2. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,248
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  974
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,153
 5. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,798